niedziela, 29 listopada 2020

TUNGSTEN - Tundra (2020)


 Minął rok od premiery debiutu szwedzkiej formacji Tungsten. Z "We will Rise" pamiętam w sumie piękną okładkę autorstwa Marschalla i nieco przekombinowany styl.  Band nagrał kolejny album i choć "Tundra" nie wyznacza innego kierunku muzycznego, to jest pod każdym względem albumem ciekawszym niż debiut. Fenomen okładki i mocnego nowoczesnego brzmienia został utrzymany z debiutu. "Tundra" pod każdym względem przebija debiutu i słychać, że band dopracował nie dociągnięcia i stworzył ciekawy krążek z kręgu nowoczesnego heavy/power metalu z elementami folk metalu i innych gatunków muzycznych.

Tungsten w dalszym ciągu gra ciekawą mieszankę różnych gatunków muzycznych i można w ich muzyce znaleźć coś Nightwish, Orden Ogan, ale też twórczości takich zespołów jak Marilyn Manson, czy Rammstein.  "Tundra" to płyta przede wszystkim bardziej klimatyczna i dojrzała niż debiut, ale najlepsze jest to, że  jest sporo hitów, które potrafią zapaść w pamięci. Może nie jestem jeszcze w pełni zachwycony tym bandem, ale już zmiana na plus i idą w dobrym kierunku.

Swoim stylem potrafią się wyróżnić na tle innych płyt z tego roku i to jest ich największy atut. Potrafią dzięki temu zapaść w pamięci. Już start w postaci "Lock and load" pozytywnie zaskakuje i jest tu hit z prawdziwego zdarzenia. Nawet te elektroniczne elementy są urocze i nadają całości charakteru i odpowiedniego klimatu.  Melodia rodem z Nightiwsh pojawia się w "Volfrom song" i pojawia się folkowy klimat i słucha się tego naprawdę dobrze i to pomimo komercyjnego charakteru. Prosty i chwytliwy jest też "Time" i tutaj  Mike Andresson błyszczy. Jego wokal idealnie współgra z tym co band gra. "King of Shadows" to jeden z najlepszych kawałków na płycie i ten folkowy klimat momentami przypomina ostatnie dokonania Nightwish.  W takim nowoczesnym melodyjnym metalu band najlepiej wypada.  Troszkę pazura kapela pokazuje w tytułowym "tundra", który w pełni oddaje styl Tungsten. Nowocześnie brzmi "I see fury' i pomimo elektrycznych wstawek kawałek się broni przebojowością. Nie brakuje na płycie przebojów, jak i power metalowych patentów i dobrze to odzwierciedla dynamiczny "This is War" i tutaj przypomina mi to mieszankę Beast in Black oraz Orden Ogan. Całość wieńczy rozbudowany "Here comes the fall" i tutaj też dobrego dzieje się i band pokazuje, że potrafi też stworzyć nieco bardziej progresywny utwór.

No i kto by pomyślał, że to napiszę, ale naprawdę przemówił do mnie nowy krążek od szwedzkiego Tungsten. Bardzo udana mieszanka modern metalu z power metalem, folk metalem i elektronicznymi wstawkami. Band dopracował styl i jakość swoich kompozycji, a przede wszystkim bije z niego większa energia i przebojowość niż z debiutu. Płyta godna uwagi.

Ocena: 8.5/10

piątek, 27 listopada 2020

MOONLIGHT HAZE - Lunaris (2020)


 Kto lubi Nightwish z ery Anetty, albo Frozen Crown, czy Visions of Atlantis, ten z pewnością powinien obczaić co prezentuje włoski Moonlight Haze na swoim drugim krążku zatytułowanym "Lunaris".

Tak to jest jedna z tych płyt, gdzie króluje wokalistka z  słodkim głosem i sama muzyka jest bardzo komercyjna. Pełno tego na "Lunaris", ale są też plusy. Jest melodyjnie i nie brakuje też chwytliwych hitów. Płytę bardzo przyjemnie się słucha i przypomina choćby ostatnie płyty The Dark Element. Nowy album Moonlight Haze zachwyca czystym i wyrazistym brzmienie, a do tego ta piękna, klimatyczna okładka.

Pomówmy o najlepszych momentach tej płyty. Zachwyca bez wątpienia dynamiczny i przebojowy "Till the end", który mocno nawiązuje do dokonań Nightwish z ery Anetty.  Dobrze wypada też nastrojowy i chwytliwy "Lunaris", który przypomina troszkę Within Temptation. Podniosły refren w "Enigma" też potrafi oczarować słuchacza i tutaj w końcu mamy nieco mocniejsze gitary. Power metal można usłyszeć w dynamicznym "Without You" i to jest bez wątpienia najlepszy utwór z tej płyty.

"Lunaris" to płyta, której można posłuchać i raczej bardziej przypadnie do gustu osobom, które siedzą na co dzień w takim symfonicznym wokalu. Trzeba przyznać, że płyta ma kilka przebłysków i niektórym może się podobać. Mnie osobiście za brakło troszkę mocy i pazura, a tak płytę za jakiś czas zapomnę....

Ocena: 5/10


BETRAYEL - Offerings (2020)

Co raz więcej kapel z lat 80 powraca po wielu latach nieistnienia i dla nie których jest to tak naprawdę pierwszy kontakt z szerszą publicznością. Mało kto pewnie zna amerykański Betrayl, który powstał w 1985r i działał do 1987r. Kapela odrodziła się w 2019r i efektem tego jest debiutancki krążek "Offerings", który ukazał sie w tym roku. To płyta skierowana przede wszystkim do fanów Overkill, czy Metal Church.

Te skojarzenia z tymi kultowymi kapelami są jak najbardziej na miejscu, a wszystko za sprawą wokalisty Chrisa Campise. To bardzo wyrazisty wokalista, którego chrypa jest charyzmatyczna i jego barwa do bólu przypomina Davida Wayna, czy Bobbyego Blitza z Overkill. Z resztą jak przyjrzymy się muzyce Betrayel to też dostrzeżemy podobieństwa. Band gra thrash metal, ale nie brakuje tutaj elementów typowo heavy metalowych. To wszystko wzięte razem w całość czyni debiut tej niemieckiej formacji smakowitym kąskiem.

Kiedy odpalamy płytę to band nas raczy, topornym, nieco Acceptowym "Accelerant" i troszkę brzmi to jakby band nas zabrał do płyty "Death Row" Accept, ale jest też coś z Destruction, Headhunter czy wspomnianego Overkill. Brzmi to typowo niemiecko. Płycie nie brakuje też chwytliwych melodii co potwierdza "Above and beyond", który zachwyca swoją strukturą.  Znów heavy metal spod znaku Accept wraca w "Offerings" i ten brudny klimat idealnie współgra z tymi prostymi i topornymi partiami gitarowymi.  Band przyspiesza w "Meet Your maker" i w końcu jest troszkę więcej dynamiki. Jeden z mocniejszych utworów na płycie.Kolejny hicior na płycie to chwytliwy "Resurrected" i band pokazuje, że jednak grać potrafi i to całkiem solidnie. Dobre wrażenie sprawia zadziorny i melodyjny "face of Pain" i całość wieńczy utrzymany w stylistyce Accept "Helpless Souls".

Kto lubi mało wymagającą mieszankę heavy metalu i thrash metalu, a przy tym kocha Overkill i Accept ten powinien sięgnąć po debiut Betrayel. To może nie liga światowa takiego grania, ale kawał solidnego grania i wart uwagi album, który dostarcza sporo frajdy podczas odsłuchu. Czego zabrakło? Może jakiś killerów, przy których serce by zaczęło szybciej bić i może nieco ciekawszych popisów gitarowych? Wszystko jeszcze przed nimi, a czas pokaże co jeszcze nagrają w przyszłości....

Ocena: 6.5/10
 

SORCERESS OF SIN - Mirrored Revenge (2020)

"Mirrored Revenge" to debiut brytyjskiego Sorceress of Sin, który ujrzał światło dzienne 27 listopada tego roku. To propozycja skierowana do fanów takich kapel jak Huntress, Elvenstorm, czy White Skull, ale nie tylko bowiem i fani Helloween ery Derisa coś znajdą tutaj dla siebie. Jednym słowem jest to godny uwagi album z kręgu heavy/power metalu.

Pierwsze skrzypce w tym zespole gra nie kto inny jak wokalistka Lisa Skinner , która potrafi oczarować swoją drapieżnością i niezłą techniką. Skojarzenia z Huntress są jak najbardziej na miejscu. To dzięki niej jest moc i pazur na płycie. Wymiata również gitarzysta Constantine, który stawia na nowoczesne brzmienie i agresję. Brzmi to obłędnie, bo z jednej strony jest ciężko i drapieżnie, a z drugiej strony nie brakuje tutaj przebojowości i melodyjności.

Już otwarcie w postaci "Vixen of Virtue"  znakomicie nas wprowadza w świat Sorceress of Sin. Jest moc, jest pazur i niezła dawka przebojowości. Jeszcze lepiej band wypada w energicznym "Mirrored Revenge" i ten wokal Lisy przyprawia o dreszcze. Rasowy szybki, power metal dostajemy w "wicked distortion". Niby nic nadzwyczajnego tutaj nie dostajemy, a brzmi to bardzo dobrze i wpada w ucho. Podobne emocje wywołuje "Aradia", czy agresywny, ocierający się o thrash metal "Empyre of Stones" przypomina nieco "Empire of the undead" Gamma Ray.

Wielka Brytania może nie słynie  z power metalu, ale Sorceress of Sin pokazuje, że wie co chce grać i robi to nadzwyczaj dobrze. Jest agresja, przebojowość i duża dawka chwytliwych melodii, tak więc mamy to wszystko co jest potrzebne do udanej płyty power metalowej. W głowie co zostaje na długo to naprawdę świetny wokal Lisy. Brawo dla zespołu i na pewno jeszcze o nich usłyszymy.

Ocena : 8.5/10

ROADWOLF - Unchain The wolf (2020)


 Tam gdzie w nazwie wilk, tam zawsze szykuje się coś wyjątkowego. Austriacki Roadwolf to band przed którym wielka kariera stoi otworem. Dla jednych będzie to kolejny band z kręgu NWOTHM, a dla innych będzie to kontynuacja stylu wypracowanego przez Judas Priest na "Defenders of Faith" czy ""Screaming for vengeance", Dio z okresu "Last in line", czy Krokus na płycie "Headhunter". Jednym słowem Roadwolf to band, który ma smykałkę do łączenia hard rocka i heavy metalu. Ich debiut "unchain the wolf" to kolejna perełka roku 2020.

Klasyczna okładka z wilkiem w roli głównej przyciąga uwagę i od razu zachęca by sięgnąć po ten krążek. Czuć klimat lat 80 i podobnie ma się sprawa klasycznego brzmienia. Trzeba przyznać, że gitarzysta Valentin zachwyca swoją grą i jest tutaj pełno pomysłowych riffów. Wszystko jest rozegranie z poszanowaniem dla klasyki spod znaku Judas Priest czy Dio. Dużym plusem jest to, że album jest urozmaicony i nie ma wałkowania jednego riffu. Roadwolf ma jednak też as w rękawie, a jest nim utalentowany wokalista Franz Bauer. To dzięki niemu przenosimy się od razu do początku lat 80. Niesamowite uczucie.

"All hell is breaking loose" to singiel, który jest bardzo dobrze znany fanom Roadwolf. To taki klasyczny killer, w którym band miesza hard rockowy pazur i heavy metalową konwencję. No słychać stary dobry Judas Priest, saxon czy Dio. Tytułowy "Unchain the Wolf"  to utwór, w którym band zabiera nas do Wielkiej Brytanii i złotej ery Nwobhm. Co za melodyjny kawałek i ten prosty motyw od razu przekonuje. Fanom Iron Maiden z pierwszych płyt może przypaść do gustu "M.I.A" i to bardzo energiczny kawałek, w którym band pokazuje jak łatwo potrafią przyspieszyć. No i jest kolejny killer na płycie. Bardzo fajnie buja hard rockowy "Roadwolf" i tutaj można wyłapać coś z Krokus, czy Ac/Dc. Chwytliwy kawałek z ciekawymi partiami solowymi. Band potrafi też stworzyć długi i złożony utwór co pokazuje w zadziornym "Straight out of hell" i tutaj znów można doszukać się wpływów Iron Maiden. Hard rockowy feeling rodem z płyt Krokus pojawia się w przebojowym "Curse of the gypsy". Płyta niezwykle przebojowa. Riff do "Wheels of Fire" przypomina czasy "Poverslave" Iron Maiden i bardzo mi się to podoba. Mocny kawałek! Całość wieńczy rockowy "Condemned to Rock", który też czerpie garściami z Ac/Dc.

Wychowałem się na takich klasykach jak Dio, Judas Priest czy Krokus i debiut Roadwolf to płyta, która idealnie trafiła w mój gust. To znakomita mieszanka hard rocka i heavy metalu, a do tego dochodzi jeszcze autentyczny klimat lat 80. Album wysokiej jakości i tutaj przebój goni przebój, tak wiec nie ma szans na nudy. Gorąco polecam!


Ocena: 9/10

MEDJAY - Sandstorm (2020)


 Wykorzystać klimat kultury Egipskiej w heavy/power metalu to świetny pomysł. Brazylijski band Medjay wpadł na taki pomysł i już można sprawdzić jaki jest tego efekt, bowiem 20 listopada ukazał sie debiutancki album grupy zatytułowany "Sandstorm". Płyta skierowana może do fanów muzyki pokroju Myrath, czy Orphened Land, ale fani muzyki Iron Maiden, czy Helloween też coś znajdą dla siebie. Dostajemy pomysłowo zagrany heavy/power metal, który jest osadzony w egipskich klimacie.

Okładka troszkę nie dopracowana, ale mocne soczyste brzmienie to rekompensuje. Band też zwarty i gotowy do działania. Przyłożyli się do tego debiutu i ciężko tutaj wytknąć większe błędy.   Sekcja rytmiczna jest pełna dynamika i mocy, a lider Phil Lima błyszczy jako gitarzysta i wokalista. Jego wokal jest wyrazisty i pełen energii. Tak dzięki niemu płyta ma pazur i może się naprawdę podobać.

"Egyptian Beast" znakomicie wprowadza w ten egipski klimat i już wiadomo że to nie jest jakaś ściema i faktycznie band zabiera nas w te egzotyczne rejony. Riff w "Medjay" imponuje pomysłowością i agresywnością. Nasuwa się myśl, że Medjay nagrał taki "Poverslave" naszych czasów. Jest klimat egipski i nawet riff to potwierdza dobitnie. Mocny wokal i duża dawka melodyjności i mamy pierwszy przebój gotowy. Oj drzemie w tej kapeli ogromny potencjał. Jeszcze więcej egzotyki i niesamowitego klimatu Egiptu mamy w nieco progresywnym "Death in the house of Horus". Jest troszkę galopady  z żelaznej dziewicy, ale jest też coś niesamowitego klimatu Myrath. No jest powiew świeżości i mi się to podoba. Marszowy "Revenge of Horus" wprowadza nieco epickości i mrocznego klimatu. Band znów błyszczy i to znakomity kawałek. Dobrze wypada też melodyjny i przebojowy "Rise of Glory". Całość zamyka nastrojowa ballada "Lady of the nile".

Co mi zabrakło do pełni szczęścia? Bez wątpienia nieco bardziej złożonych solówek i może nieco większej liczby utworów utrzymanych w szybszym tempie. Jednak to już kwestia indywidualna. Sam album jest na wysokim poziomie i zasługuje na uwagę fanów heavy/power metalu. Sporą robotę robi tutaj faktycznie klimat wyjęty z Egiptu i to on napędza ten album. No dzieje się tutaj dużo i nie ma grania na jedno kopyto co jest dodatkowym atutem. Udany start tej młodej brazylijskiej formacji.


Ocena: 8.5/10

LEGENDIRE - Sunchasers (2020)

Rosja to może nie jest rejon, w którym power metal jest tak rozwinięty jak w Niemczech czy Finlandii, ale też czasami trafią się tam ciekawe zespoły. Jeden z nich, który ostatnio bardzo mi przypadł do gustu to Legendire. To jest młoda kapela, która funkcjonuje od 2019r, ale już może się pochwalić naprawdę udanym debiutanckim krążkiem "Sunchasers". Premierę ta płyta miała 13 listopada i tylko w formie elektronicznej, ale jak świat o nich usłyszy to i wytwórnia jakaś się znajdzie by wydać to cudo na nośniku fizycznym.

Od razu przykuwa okładka płyty. Jest klimat rycerski i jest wojna w tle, a to zawsze się sprzedaje. A co nas czeka podczas odsłuchu? Band tworzy własny styl i nie jest tu kopią jakiegoś zespołu, za co spory plus dla zespołu. W ich muzyce można doszukać się wpływów Manowa, jest też coś z Helloween, czy Hammerking, ale i tak band idzie w zaparte i robi swoje. Co jest pewne to styl w jakim band się obraca, bo jest to europejski heavy/power metal i to ten z górnej półki. Tak więc band nie brzmi na swoim debiutanckim krążku jak banda młodych muzyków, którzy nie wiedzą czego chcą. To świadomy band, który gra z pomysłem, polotem i bawi się tą formułą. Jest tutaj kilka mocnych fundamentów jak choćby uzdolniony i wszechstronny wokalista Matvei, który zaskakuje barwą jak i techniką. Na pochwałę zasługuje Artem i Yaroslav, którzy wygrywają naprawdę solidne riffy i dzieje się w tym aspekcie.

Na płycie znajdziemy 40 minut klimatycznego heavy/power metalu. Klimat wojny i tej epickości można uświadczyć w marszowym "Dawn of war'. Pojawiają się elementy symfoniczne i takie pierwsze skojarzenia to Bloodbound czy choćby Rhapsody. Ach ten niesamowity wokal Matvei na otwarciu "Sunchasers" i już od razu można dostać ciarek na plecach. Jest podniośle, ciekawe partie klawiszowe w tle, ale w gitarach słychać klasyczną szkołę. Kto kocha power metal z lat 90, ten od razu pokocha te partie gitarowe. Wyszedł rasowy hit. Band znakomicie buduje napięcie i tą otoczkę rycerską co pokazuje w zadziornym "Ravenheart" i tutaj jest jakby więcej heavy metalowej formuły, ale brzmi to naprawdę obłędnie. Band bawi się konwencją, a jest przy tym pomysłowy i przygotowany pod względem technicznym. "Meteor Rain" to nastrojowa ballada, która brzmi jak echa Blind Guardian, ale nie tylko. Ta ballada ma w sobie coś takiego co koi słuchacza i wdaje troszkę romantycznego nastroju. Killerem na płycie jest fenomenalny "Inner Fire" i tak powinien brzmieć power metal. Klawisze brzmią troszkę jak w Powerwolf, ale tutaj można usłyszeć wpływy wiele kapel. Wyszedł z tak przebojowy i melodyjny utwór, który pokazuje jak ogromny potencjał drzemie w Legendire. Podniosły "Brave New World" może i ma słodkie partie klawiszowe, ale bije  z niego epickość i niezwykła przebojowość.  Refren niszczy obiekty! "Unite and Decide"  to kolejny killer na płycie i band znów tutaj błyszczy i dostajemy to co najlepsze w epickim heavy/power metalu.

To wszystko może i bywało gdzieś w innych zespołach, może gdzieś na innych płyta, ale Legendire robi to tak dobrze, że nie znajdziemy tutaj utworów typu kopiuj wklej. Band gra swój własny epicki heavy/power metal w rycerskim wydaniu i najlepsze jest to że jest to muzyka wysokich lotów. Każdy kto kocha taki rodzaj muzyki poczuje się tutaj jak w domu. Świetny start młodego zespołu z Rosji i czekam na kolejne wydawnictwa!

Ocena: 9/10
 

DEADRIDER - Taste The Chain (2020)

"Taste the chain" to najnowsze wydawnictwo amerykańskiej formacji Deadrider, który ukaże się 10 grudnia. To pozycja skierowana do zagorzałych fanów takich gatunków muzycznych jak heavy/speed metal czy thrash metal. To płyta, która może przypaść do gustu fanom Motorhead, Exodus, czy Agent steel.

To płyta, które może nie jest najlepszym co słyszałem w tym roku, ale to kawał solidnego, brudnego grania, które przemawia swoją prostotą i szczerością. Może brzmienie nie jest dopracowane, może jest troszkę garażowe, ale kawałki które tu słychać są solidne i jest kilka mocniejszych momentów.  Band tak naprawdę bawi się stylistyką heavy/speed metalową i czerpie ile się da z lat 80. Tak więc wiadomo co i jak.  W samej kapeli kluczową rolę odgrywa John Bustos, który spełnia się jako wokalista, jak i gitarzysta.

Na płycie jest kilka mocnych utworów i jednym z takich moim faworytów jest rozpędzony "Taste the chain", który utrzymany jest w stylistyce speed/thrash metalu i band tutaj naprawdę dobrze brzmi. Dużo agresji i mroku znajdziemy w "Lay down and die" i tutaj słychać że główną wadą całości jest garażowe brzmienie, które czasami przeszkadza w odbiorze. Najbardziej na tym brzmieniu traci gitara, która czasami brzmi jak jakieś brzęczenie. Bardzo dziwny efekt. Taki klasyczny speed metal dostajemy w energicznym "Dead power Attack" i to jest dobry przykład, że ten band grać potrafi i nawet miewa dobre pomysły, ale brakuje im nieco dopracowania i technicznego aspektu.

Sporym minusem nowej płyty Deadrider jest bez wątpienia brzmienie, które niszczy jakość brzmienia gitary i ujmuje mocy całej płycie. Kolejną wadą jest chaos, który czasami też potrafi utrudnić odbiór nowego dzieła amerykanów. Mimo mojego narzekania to wciąż płyta, która miewa przebłyski i może przemówić do słuchacza za sprawą surowości i owego nie okiełznania muzyków.

Ocena: 5,5/10

czwartek, 26 listopada 2020

AQUARIA - Althea (2020)


 To już 13 lat minęło od czasu premiery "Shambala" i w końcu powraca Brazylijski band Aquaria, który specjalizuje się w graniu symfonicznego power metalu. Band działa od 2002r i dawno wypracował swój styl i swoją markę. To utalentowany zespół, który czerpie garściami z takich kapel jak Angra, Rhapsody, czy Gloryhammer. W tym roku kapela powraca z nowym albumem zatytułowanym "Alethea".

Słodka i klimatyczna okładka oddaje w pełni klimat płyty i to co nas czeka. Wiadomo, że sięgamy po płytę z kręgu power metalu. Band zadbał o każdy szczegół i nawet brzmienie zostało idealnie dopasowane do stylu w jakim obraca się Aquaria. Sound jest mocny i uwypukla bogate aranżacje poszczególnych utworów. Do tego sami muzycy imponują wysoką formą. Wokalista Vitor Veiga potrafi stworzyć odpowiedni klimat i nadać kompozycjom przebojowy charakter. Właściwy człowiek na właściwym miejscu. Za pomysłowe aranżacje odpowiada klawiszowiec Alberto i gitarzysta Luciano, który zasilił band w roku 2017. Współpraca tych dwóch muzyków układa się pomyślnie i słychać, że
Płytę otwiera podniosły "Am i" i to bardzo udane otwarcie tej płyty. Dostajemy rasowy symfoniczny power metal i ciężko się do czegoś przyczepić. Echa Angry i Dark moor można usłyszeć w przebojowym "The Avatar". Ta lekkość i finezja w "The indians" jest urocza i band uwypukla swoje atuty. Prawdziwa petarda. "the quest" jest nie potrzebnie wydłużony w czasie i troszkę zbyt komercyjny. Tak to jest problem w przypadku tej płyty. Jest kilka ciekawych utworów, a tak to za dużo tutaj powolnych motywów i nieco popowych melodii. Był potencjał, ale troszkę go zmarnowano. Tą wadę potwierdza choćby "The pain".

"Alethea" to płyta solidna, klimatyczna i nie pozbawiona ciekawych utworów. Band pokazuje swój potencjał i słychać że grać potrafią. Problem tkwi w aranżacjach i zbyt małej ilości porządnego, rasowego power metalu. Brakuje ewidentnie mocy na tej płycie. Jednak dla fanów podniosłych dźwięków jest to pozycja warta uwagi.

Ocena : 5.5/10

środa, 25 listopada 2020

COMMAND THE MACHYNE - Command the machyne (2020)

Pamięta ktoś jeszcze taki band jak Destillery? To był zacny band, który znakomicie potrafił odzwierciedlić klimat s-f i czasami dodać elementy power metalu. W tamtym zespole błyszczał wokalista Florian Reimann. Obecnie wokalista śpiewa w Goblins Blade no i Command the Machyne, który został powołany w 2017r  i tworzony jest przez amerykańskich i niemieckich muzyków. Debiut "Command the machyne" ukazał się w kwietniu tego roku i jest to bez wątpienia pozycja godna uwagi.

Band w swojej muzyce stawia na bardziej klasyczny wydźwięk i nie boi się przy tym nawiązać do lat 80. Nie ma kopiowania nikogo na siłę, ale jest hołd dla takich kapel jak Dio, Judas Priest, czy Iron Maiden. Oczywiście wszystko się kręci obok wokalu Floriana, który mimo upływu czasu wciąż zachwyca swoją barwą i techniką śpiewania. Bardzo dobrze radzi sobie duet gitarowy Reaper i Sasch, który stawia na proste i chwytliwe riffy. To przedkłada się na odbiór zawartości i bardzo przyjemnie się słucha tego co band zawarł na swoim debiucie.

Znakomicie otwiera się ten album, bo od przebojowego "Burn'em" i tutaj słychać potencjał zespołu i fascynację latami 80. Kapela potrafi też przyspieszyć, co pokazuje w "sarah's heart". Bardzo chwytliwy kawałek i pełno tutaj takich hitów. Echa power metalu mamy w zadziornym i energicznym "Drenched in Pain". Niby wszystko takie proste i wtórne, ale słucha się tego jednym bardzo przyjemnie. Band potrafi też wykorzystać elementy hard rocka, co potwierdza melodyjny "Stones" i znów kapela pokazuje swój potencjał. Dalej mamy równie klimatyczny "Kingdoms of prayer", który jest przesiąknięty wpływami solowej twórczości Dickinsona . Warto wyróżnić też zadziorny "River of life", który też imponuje mocnym riffem i takim klasycznym wydźwiękiem. Cały czas czuć, że pierwsze skrzypce gra wokalista, w którym słychać jak Florian inspiruje się Brucem Dickinsonem.

Command the machyne to solidna porcja heavy metal w klasycznym wydaniu. Kto szuka solidne riffy, zadziorne partie gitarowe i dużą dawką przebojowości, ten odnajdzie się na debiutanckim krążku Command the machyne. Pozycja obowiązkowa dla fanów Dio, Iron Maiden czy Judas Priest.

Ocena: 7/10
 

wtorek, 24 listopada 2020

WINTERAGE - The inheritance of beauty (2021)


 Włoski Winterage ma ze sobą udany debiut z 2015r, ale band jeszcze nie pokazał w pełni na co ich stać. To wszystko zmieni ich najnowsze dzieło "The inheritance of beauty", który ma się ukazać już w styczniu 2021r nakładem wytwórni Scarlet Records. Powiem krótko, szykuje się prawdziwa uczta dla fanów starych płyt Dark Moor, Rhapsody, Fairyland czy Sonata arctica. Z kolei to w jaki sposób band tworzy melodie i przebojowy charakter kompozycji przypomina mi genialny debiut Timeless Miracle.

Tak dostaliśmy klasyczny symfoniczny power metal, który zabiera nas do lat 90 i przypomina co jest najpiękniejsze w tym gatunku i co przedkłada się na jego fenomen. Winterage może się pochwalić doświadczeniem, bowiem są na scenie od 2009r. Debiut nie ukazał w pełni ich potencjału i na nowym albumie band wszystko rozwinął i jeszcze bardziej dopracował swój styl. To już nie tylko podniosłość, emocje i przebojowość, ale też pomysłowość, dbałość o detale i finezja. Band bawi się konwencją i jeszcze bardziej urozmaica swoje kompozycje. Daniele Barbarossa to idealny głos do takiej muzyki i na nowym krążku po prostu błyszczy i zaskakuje swoimi umiejętnościami. Normalnie, aż miło go posłuchać, bo przypomina wielkie głosy power metalu. Na pochwałę zasługuje również gitarzysta Riccardo, który dostarcza słuchaczom ciekawe i wciągające motywy gitarowe. W tej sferze dużo się dzieje na nowej płycie i to taka mieszanka tego co najlepsze w Rhapsody, Dark Moor czy Timeless Miracle. Szok, że komuś udało się tak znakomicie wydobyć piękno i kunszt tych wielkich kapel.

Klimatyczna okładka od razu daje nam jasny sygnał, czego mamy się spodziewać i tutaj nie ma rozczarowania, bo dostajemy właśnie to na co się nastawiamy od początku. Brzmienie również imponuje swoją przejrzystością i mocą. Uchwycono prawdziwy feeling z połowy lat 90. Dobrze przyjrzyjmy się tej niesamowitej zawartości.

Zaczyna się tajemniczo, podniośle, bowiem wszystko rozpoczyna "Overture" i już jestem w innym świecie. Piękne otwarcie. Kwintesencja symfonicznego power metalu została uchwycona w dynamicznym i niezwykle przebojowym "The inheritance of beauty" i band od razu daje nam przedsmak tego co nas czeka na płycie. Jak to miło usłyszeć echa wczesnego Dark Moor, Rhapsody czy Timeless Miracle. Wybuchowa mieszanka. Pomysłowy riff, ciekawe ozdobnika i prawdziwy power to atuty mocarnego "The wisdom of us". Band nie zwalnia tempa i kolejny killer na płycie to przebojowy i pomysłowy "Of heroes and wonders". Muzycy imponują świeżością i niezwykłym przygotowaniem, a to przedkłada się na jakość tych kompozycji. To co wyprawia wokalista Daniele przyprawia o dreszcze.Folkowy klimat "The mutineers" przemyca pewne patenty wczesnego Nightwish, ale nie tylko. Bardzo udane urozmaicenie płyty. Band potrafi znakomicie odtworzyć klimat fantasy i to potwierdzam podniosły i epicki "Orpheus and Eurydice". Popisy gitarowe w "Chain of heaven" potrafią wprowadzić słuchacza w stan osłupienia. Jest energia, pazur i dużo elementów wczesnego Dark Moor i to mi bardzo odpowiada. No i finał w postaci 17 minutowego kolosa "the amazing toymaker" wgniata w fotel i imponuje swoim rozmachem.

Odpłynąłem na trochę przy muzyce Winterage. Poczułem się jak za czasów wielkości Dark Moor, ale nie tylko bowiem band przypomina nam o twórczości Rhapsody czy Timeless Miracle. Band zafundował znakomitą sentymentalną wycieczkę w głąb piękna symfonicznego power metalu. Tu mamy wszystko co jest niezbędne. Podniosłe motywy, chwytliwe melodie, ciekawe aranżacje i niesamowity rozmach. Coś pięknego i tego nie da się opisać. Band dopracował to co grał na debiucie i teraz nie ma się do czego przyczepić. Brawo !

Ocena: 9.5/10




poniedziałek, 23 listopada 2020

STUD - war of power (2020)

"War of Power" to 4 album fińskiej formacji Stud. To dzieło ukazało się 20 listopada pod skrzydłami wytwórni Inverse Records. Band skupia się na graniu heavy metalu z nutką hard rocka i co za nimi przemawia, to fakt że band powstał w 1986r i przez jakiś czas funkcjonował w latach 80. Teraz band jest bardziej doświadczony i może nam znacznie więcej zaoferować.

Słuchając płyty można dojść do wniosku, że nie byłoby tej kapeli gdyby nie gitarzysta Mika Kansikas i wokalista Ari Toivanen. Wszystko jest tutaj rozegrane przyzwoicie, bowiem mamy wciągający i melodyjny wokal Ariego i solidne riffy, które stanowią mieszankę melodyjnego metalu i hard rocka. Panowie ameryki nie odkrywają, ale dołożyli wszelkich starań, żeby płyta miała kopa, przebojowość i zapadała w pamięci. Nie ma miejscu na nudę i cały czas się coś dzieje.

Na dzień dobry mamy mocne uderzenie w postaci "War of power"  i słychać tutaj potencjał jaki drzemie w tym zespole i oczywiście echa lat 80. Mocny riff i chwytliwy refren czynią ten utwór rasowym killerem. Bardzo dobrze wypada też hard rockowy "In my tragedy" i to taka mieszanka Dio i Dokken. Lekki i nieco bardziej komercyjny "Tired" i pokazuje zupełnie inne oblicze zespołu. W tym utworze band wykorzystuje elementy Aor.  Stud potrafi też pokazać pazur i znacznie przyspieszyć  i przykładem tego jest "Demons Gate", który również ma coś z twórczości Dio. Podobne emocje wywołuje przebojowy "Soulmate", a na sam koniec dostajemy stonowany i nieco mroczniejszy "Wings of Fire", w którym band pokazuje znów hard rockowe oblicze.

Fiński Stud prezentuje solidny album, będący mieszanką melodyjnego metalu i hard rocka. Nie brakuje ciekawych utworów, chwytliwych melodii i wciągających riffów. Trzeba jeszcze nieco dopracować aranżacje i niektóre pomysły, ale nie zmienia to faktu, że band grać potrafi i robi to dobrze. Warto poświęcić im czas.

Ocena: 6/10

niedziela, 22 listopada 2020

SHADOW WARRIOR - Cyberblade (2020)


 Stało się narodziła się nam na Polskiej scenie metalowej kolejna ciekawa kapela, która pokazuje że można grać klasyczny heavy metal w stylu lat 80. Mowa oczywiście o pochodzącym z Lublina Shadow Warrior, który czerpie garściami z Iron Maiden, Metalucifer, czy Tokyo Blade. Kapela działa od 2019r i już na mini Epce pokazali, że drzemie w nich potencjał. W końcu przyszedł czas rozliczyć zespół z ich świeżo wydanego debiutanckiego krążka zatytułowanego "Cyberblade".

Cenię zespół za szczerość, za fakt że próbują grać klasyczny heavy metal osadzony w latach 80, bo w końcu taka muzyka w Polsce na nowo rodzi. Dobrze, że mamy takie zespoły jak Axe Crazy czy właśnie Shadow Warrior, które tworzą nową potęgę w naszym kraju. Na Epce pokazali, że grać potrafią i dobrze czują się właśnie w takich klimatach typu Iron Maiden, Tokyo Blade, czy nawet Warlock. Skojarzenia z Warlock wywołuje troszkę wokal Anny, który na nowym krążku pełni główną rolę. Nie raz można odnieść wrażenie, że wokalistka jest ustawiona na pierwszym planie. Czasami to tuszuje przecież całkiem dobre partie gitarowe. Band nie tworzy niczego nowego, ani też nie tworzy muzykę idealną, bo są tutaj wady. Mnie osobiście brakuje tej płycie mocy, pazura i trochę lepsze szlifu przy aranżacjach i samych riffów. Niby płytę się dobrze słucha, ale czasami zastanawiam się czy to heavy metal czy już hard rock. Potencjał w kapeli jest, ale na debiutanckim krążku niestety nie wykorzystują go w pełni. Na pewno warto pochwalić Krzyśka i Marcina, którzy stawiają na proste i chwytliwe riffy. Bez wątpienia bez nich nie byłoby tej kapeli i na pewno by tak nie błyszczała na debiucie.

Okładka jak i brzmienie jest bardzo oldscholowe i to są bez wątpienia mocne punkty tej płyty. Jeśli chodzi o materiał to jest kilka mocnych punktów, ale są też nieco słabsze momenty. Płytę otwiera tytułowy "Cyberblade" i sam utwór nieco przypomina mi dokonania Christian Mistress. Jest proste granie, ale nie ma też elementu zaskoczenia. Wiem, że mogło być lepiej. Stary dobry Warlock słychać w "Demolition hammer" i nawet riff brzmi tutaj bardzo znajomy. W takim graniu już band wypada znacznie lepiej. Jest w końcu pazur! Zwalniamy w stonowanym "Iron Hawk Rising" i tutaj widać pewne niedociągnięcia. Więcej tu hard rocka niż metalu i sam utwór jak dla mnie średni i bez pomysłu. Mocnym punktem tej płyty jest bez wątpienia energiczny "I am thunder" i nic dziwnego że wybrano ten utwór na singiel. Echa motorhead można wyłapać w rozpędzonym "Sqadrons of steel " i tutaj Shadow Warrior błyszczy i pokazuje że potrafi stworzyć prawdziwy rasowy hit.  "Demons sword" miał być mroczny i bardziej epicki, ale też do końca coś tutaj nie wyszło. Całość wieńczy prosty i melodyjny "Flight of the steel samurai" i tutaj znów słychać echa Iron Maiden.

Czekałem na pierwszy pełnometrażowy album naszego rodzimego Shadow Warrior i choć album może nie jest jakiś zły, to czuje rozczarowanie. Liczyłem na płytę, która może namieszać w tegorocznych zestawieniach. Dostałem solidny materiał, który ma lepsze i gorsze momenty. Cieszy fakt, że taka muzyka staje się popularniejsza w naszym kraju i że powstała kolejna solidna kapela, w której drzemie potencjał na zostanie kolejną gwiazdą polskiej sceny metalowej. Czekam na więcej.

Ocena: 6/10

AIRBORN - Lizard Secret part two : age of wonder (2020)


 Kiedy myślimy o s-f i power metalu, to zazwyczaj przychodzi na myśl Iron Savior czy Scanner, jednak nie można zapominać też o włoskim Airborn, nad którym czuwał sam Piet Sielck. Ostatnio kapela stworzyła sagę opowiadającą o tajemniczych jaszczurkach. Ciekawa historia s-f to połowa sukcesu. Pierwsza część była bardzo dobra i tylko pobudziła apetyt na kolejne odsłony tej historii.  W tym roku, po dwóch latach przerwy przyszedł czas na "Lizard Secrets part Two : Age of Wonder" i jest to jedna z najlepszych płyt Airborn.

Miłym zaskoczeniem jest to, że kapela już tak dobitnie nie kopiuje Iron Savior, bowiem próbuje wykreować bardziej swój styl. Jasne, są ta odesłania do twórczości Pieta Sielcka, jak i Kaia Hansena, ale to zdrowe i pomysłowe zagranie, które pokazuje że band stawia na klasyczny, europejski power metal. Jak zwykle w zespole pierwsze skrzypce gra Alessio Peradi, który odpowiada za partie wokalne, gitarowe jak i klawiszowe. Człowiek orkiestra i po raz kolejny pokazuje jaki jest uzdolniony. Co mnie wciąga za każdym razem to nastrojowy i taki emocjonalny wokal Alessio. Sama muzyka na nowym krążku jest klimatyczna, przebojowa i pełna energii. Band zadbał o każdy detal i nie ma tutaj grania na jedno kopyto, a dodatkowo band zaskakuje aranżacjami.

Zaskakuje od razu otwieracz "Soultraveller" bowiem band nie jest tutaj kopią Iron Savior. Tworzy swój własny świat i jest tutaj hard rockowy feeling, ale jest też dbałość o melodyjny aspekt.  Airborn w znakomitej formie, a to dopiero początek. Epicki i przebojowy "Edge of Disaster" to mieszanka wczesnego Helloween i Iron Maiden, a pojedynki gitarzystów po prostu potrafią oczarować słuchacza. Kwintesencja europejskiego power metalu. Stonowany i klimatyczny "Golden Rules" pokazuje jak band stawia na ciekawe melodie i futurystyczny klimat. Czasami można poczuć się jak przy słuchaniu "Somewhere in Time" Iron Maiden. Niby lekki, a zarazem bardzo zadziorny jest "Follow the leader" i to kolejna perełka na płycie. Wszystko jest zagrane z polotem i finezją. Słychać jak band dobrze się bawi i zaraża od razu słuchacza tą pozytywną energią.Więcej szybkości, więcej power metalu dostajemy w szybszym "Speed of life" i znów band błyszczy i pokazuje, że jest jednym z najlepszych zespołów na power metalowym rynku. Wciąga bez wątpienia lekki i nieco bardziej balladowy "Condemned to believe" i znów mamy piękny ładunek emocji. Brawo Airborn! Echa Gamma ray dostajemy w rozpędzonym "troubles" i to jest power metalowa petarda z prawdziwego zdarzenia. Popisy gitarowe są tu niezwykle pomysłowe i wgniatają słuchacza w fotel. No jest moc! Rozbudowany kolos "Star a star" to prawdziwa perełka i band tutaj znów błyszczy. Pierwsze moje skojarzenia to wczesny styl Gaia Epicus. Airborn znakomicie bawi się konwencją power metalu i klimatu s-f.

Na Airborn zawsze patrzono przez pryzmat Iron savior, ale ten album zmieni pogląd wielu słuchaczy. Band pokazuje, że ma swój styl i swoje pomysły i nie musi nikogo kopiować. Płyta pełna emocji i niesamowitego klimatu. Nie ma agresji, ale jest pełno power metalowej finezji i przebojowości. Airborn tutaj błyszczy i po raz kolejny udowadnia, że to jeden z najlepszych zespołów power metalowych na rynku. Czekam na kolejne części opowieści o tajemniczych jaszczurkach, bo to najlepsze co band stworzył póki co. Gorąco polecam!

Ocena: 9/10

GENERATION STEEL - The eagle will rise (2021)

Kiedy za produkcję albumu bierze się Uwe Lulis, który jest znany z Accept czy Grave Digger to już wiadomo czego można się spodziewać. Debiut niemieckiej formacji Generation Steel to nic innego jak muzyka skierowana właśnie do fanów Accept, Udo, Grave Digger czy Primal Fear. Może debiut zatytułowany "The eagle will Rise" nie sieje takiego zniszczenia jak powyższe zespoły, ale pokazuje, że kapela potrafi grać i ma w sobie potencjał. Tak, to jest płyta o której obojętnie nie można przejść.

Kapela powstała w 2019r z inicjatywy gitarzysty Jacka The Riffera, który działał w takich zespołach jak Bullet Train. Razem z Pascelem stworzył dobry, solidny duet i panowie stawiają na proste, sprawdzone riffy i nie da się ukryć, że wszystko jest bardzo toporne, kwadratowe, takie typowo niemieckie. Melodie nie są może jakoś wyszukane, ani też jakieś wyraziste i to jest w sumie jeden z problemów Generation Steel. Jednak mimo pewnych wad, płyta jest solidna i oddaje styl accept, udo czy grave digger.

Na pewno dobrze prezentuje się prosty i bardzo przebojowy "The eagle will rise"  i tutaj czuć to co najlepsze w niemieckim metalu. Nawet brzmienie gitar przypomina najlepsze dokonania accept czy Grave Digger. Znakomicie wypada też szybki i dynamiczny "Generation Steel" i tutaj band błyszczy i pokazuje jaki drzemie w nich potencjał. W podobnym tonie utrzymany jest rozpędzony "Warbringer" i znów zachwyca dobra praca gitarzystów i mocny, zadziorny wokal Rio. Band potrafi też zabrać nas w rejony hard rockowe co potwierdza w przebojowym "Praying Mantis". Cały czas dostajemy ciekawe i mocne riffy i nie ma powodów do narzekania. Niby oklepany jest riff w "The chariot" i to kolejny bardzo udany kawałek na płycie. Mamy też rozbudowany, 6 minutowy "Soulmates" i tutaj band również błyszczy. Miks heavy/power metalu dostajemy w energicznym "On my way". Jeden z mocniejszych kawałków na tym wydawnictwie.

"The eagle will rise" to przemyślany i poukładany album, który oddaje piękno niemieckiego heavy metalu spod znaku Accept czy Grave Digger. Jak band dopracuje jeszcze melodie i aspekt przebojowości to będą niezniszczalni. Póki co jest dobrze i zasługują na uwagę fanów takiego grania! Wypatrujcie w styczniu Generation Steel!

Ocena: 7.5/10

sobota, 21 listopada 2020

BUDKA SUFLERA - 10 lat samotności (2020)


 Każdy z nas ma jakieś marzenia. Jedne się spełniają, a inne zostają pogrzebane gdzieś głęboko w nas, bo wiemy że są mało realne. Dawno temu, jeszcze jako młody człowiek szukający w pełni swojego gustu muzycznego, będąc pod wielkim wrażeniem twórczości Budki Suflera  miałem marzenie, żeby usłyszeć pełnometrażowy album z Felicjanem Andrzejczakiem na wokalu. W końcu był kiedyś moment w historii tego zespołu, gdzie Felicjan objął rolę wokalisty tego kultowego zespołu. Był niby rejestrowany materiał i potem został przerobiony pod Cugowskiego i wtedy wyszedł pod nazwą "Czas czekania, czas olśnienia" w 1984r. Z Felicjanem zostały nieśmiertelne "Czas ołowiu", "Noc komety" czy "Jolka, Jolka". Felicjan to prawdziwy rockowy wokalista z ciekawą barwą i niesamowitym ładunkiem emocjonalnym. To też byłem zdziwiony kiedy band reaktywował się w 2019r i to z Robertem Żarczyńskim, którym brzmi jak słaba kopia Cugowskiego. No, ale nowy utwór "Gdyby jutra nie było" prezentował się całkiem dobrze i kto wie może kiedyś wydadzą płytę z nim na wokalu. W końcu to taki ukłon w stronę takich hitów jak "Takie tango" czy "Bal wszystkich świętych". Marzenie nie zostało spełnione. Świętej pamięci Romuald Lipko przegrał ostatecznie walkę z nowotworem i to był smutny dzień dla fanów Budki Suflera. Zlecił ostatni rozkaz swoim kolegom z zespołu ostatnią misję. Mieli dokończyć to co zaczęli w 2019 r czyli nagranie pierwszego albumu z Felicjanem na wokalu.

Marzenie się spełniło. 20 listopada 2020r światło dzienne ujrzał "10 lat samotności", czyli pierwszy album Budki Suflera z Felicjanem na wokalu. Brzmi to nieprawdopodobnie i wciąż nie mogę uwierzyć, że to się stało. Każdy z nas czekał na ten album i dobrze że Zeliszewski, Jurecki i Andrzejczak dokończyli misję zleconą jeszcze przez Romualda przed jego śmiercią. Najpiękniejsze jest to, że są to kompozycje przez niego skomponowane i duch jego geniuszu muzycznego jest wyczuwalny na tej płycie, choć nie ma go tutaj fizycznie. To jest po prostu pięknie i niesamowity hołd dla tak wspaniałego muzyka jakim był bez wątpienia Romuald.  O warstwę liryczną zadbali dawni koledzy Budki Suflera, czyli Dutkiewicz, Hołdys, Cygan czy Olewicz. Dariusz Befeltowski  i Piotr Bogutyn to zgrany duet gitarowy, który swój potencjał prezentował na singlach wydanych jeszcze z Żarczyńskim na wokalu. Na nowym albumie błyszczą i pokazują że idealnie pasują do Budki Suflera. Dzięki nim słychać, że jest to płyta bez wątpienia rockowa. Nie ma Romualda, ale z pomocą przyszedł też Piotr Sztajdel, który zadbał o partie klawiszowe i zachowując styl i jakość Romualda. To się nazywa klasa i prawdziwy hołd dla dawnego kolegi z zespołu. Normalnie się łezka w oku kręci.

"10 lat samotności" to album wyjątkowy. Spory ładunek emocjonalny niesie ze sobą. To nie jakaś tam banalna komercyjna papka, które nic nie wnosi. To dojrzały rock do jakiego Budka Suflera nas przyzwyczaiła w latach 70, 80. Właśnie tym albumem band wraca jakby do swoich korzeni i pełno jest takich nawiązań do "Za ostatni grosz", "Czas czekania, czas olśnienia" czy może coś z lat 90 jak choćby "Nic nie boli tak jak życie". Płyta przebija ostatnie i to bez większego problemu. To zupełnie inna liga. Felicjan to prawdziwy czarodziej. Obok Cugowskiego to mój ulubiony wokalista Budki. Felicjan ma moc co Krzysztof, ale potrafi być czuły, emocjonalny co Czystaw. Prawdziwy Fenomen.

Kiedy ostatnio Budka wydała singiel, który tak poruszał jak "Za ostatni Grosz", czy "Noc komety". Brakowało ostatnio podniosłego kawałka, z rockowym pazurem i z jakimś przesłaniem. Dobrze, że komercja przeminęła i wróciła dojrzała stara dobra Budka Suflera. Właśnie to dostajemy w "10 lat samotności". Utwór ma niezłą siłę przebicia i tutaj wszystko jak kiedyś. Ciekawa gra Zeliszewskiego, mocny bas Jureckiego i magiczny Felicja, który jest jak wino. Oj dawno Budka Suflera nie miała takiej siły przebicia i takiej mocy. Befeltowski i Bogutyn mają ręce pełne roboty i chłopaki dają czadu na płycie. Jak ktoś ma wątpliwości to odsyłam do zadziornego "Maski". Tak ostro, tak rockowo dawno nie było w Budce Suflera. Czy tylko ja tutaj słyszę elementy heavy metalu? No jest moc i najlepsza petarda od czasów "Memu miastu na do widzenia". Riff wgniata w fotel, a chwytliwy refren buja i widzę że kawałek sprawdzi się na koncertach. Solówki i partie gitarowe to ukłon w stronę lat 70 i 80. Oj dzieje się tutaj. Dalej mamy nastrojowy i równie przebojowy "Lubię patrzeć kiedy śpisz". Ciekawie wypadają partie klawiszowe Piotra i coś mamy tutaj z twórczości Trojanowskiej, co też jest miłym dodatkiem.Troszkę odstaje "Ziemia jest płaska", ale w sumie to wina nieco radosnego wydźwięku i nieco takiej melodyjności rodem z melodii dla dzieci. Mimo swojego śmiesznego wydźwięku to wciąż dobry kawałek, który buja swoją formułą. Kolejny mocniejszy riff na płycie zdobi "Powrotów nie ma już". W tym kawałku można doszukać się coś ery Cugowskiego, ale tej z czasów "Nic nie boli tak jak życie". Spokojny, nastrojowy "nowa podróż" to takie miłe nawiązanie do nieśmiertelnego "Jolka, jolka". Utwór niesie i płynie i wciąga słuchacza w ten magiczny świat. Echa czasów Budki Suflera i Trojanowskiej można wyłapać w chwytliwym "Odwołany lot" i te chórki które przypominają też czasy Urszuli. Wszystko jest przemyślane i czuć nawiązanie do lat 70 i 80. Dawno budka nie miała takiego hitu w swoim katalogu. Refren prosty, ale szybko w pada w ucho. Prawdziwa perełka i nie przeszkadza tutaj nawet ta słodka melodia, która jest głównym motywem. "Niebo co dzień" pierwotnie Lipko napisał dla Marka Torzewskiego, ale tutaj utwór nabrał na mocy i dojrzałości. Felicjan tutaj nadaje kompozycji romantycznego charakteru i znów przypomina się kultowa "Jolka, Jolka". Echa starej budki mamy też w "Zdolna jesteś to wiesz" i kawałek jest bardzo nastrojowy. Potrafi poruszyć nasze emocje i oczarować swoim klimatem i przebojowością. Rockowa perełka. Budka nie raz pokazała, że potrafi stworzyć emocjonalne ballady, które łapią za serce.  Tak  jest z utworem "Droga"  i tutaj czuć trochę klimat "Nowa wieża babel".  Jest lekkość, piękny nastrój, ale też rockowy pazur w refrenie. Cudo! Kolejny bardzo energiczny utwór na płycie to rozpędzony "Ślepy traf" , który również ma coś z ostatnich płyt z Cugowskim, ale wszystko zrobione ze smakiem. Słychać, że mamy autentyczną, rockową i przebojową Budkę Suflera. Band zaskakuje elementami reggae w "czego Ty od życia chcesz". Niby coś innego, ale jest ta radość, która przypomina takie perełki jak "Twoje Radio" czy "V Bieg". Nawiązania do ery Czystawa też oczywiście też są. Nastrojowy "To dobry moment" to znakomity hołd dla Lipko i lepiej nie można było tego zrobić.

Klasyczne brzmienie budki suflera wróciło, wróciła też ta prawdziwa, dojrzała, rockowa muzyka, którą grali w latach 70, czy 80. Wróciły czasy emocjonalnych kawałków, które zabierają nas w rejony "Jolki", czy "Za ostatni grosz". Nowy album to przepiękna płyta, która łapie za serce i wzrusza. Piękny hołd dla Romulda, który na pewno patrzy na to dzieło z nieba i się uśmiecha. Prawdziwe cudo. Dziękuje zespołowi i Felicjanowi, że jedno z moich marzeń się spełniło. Jak dla mnie jedna z najlepszych płyt Budki Suflera, a może i nawet najlepsza?

Ocena: 10/10


LORD FIST - Wilderness of hearts (2020)

Oj długo kazał czekać fiński Lord Fist na nowy album. "Wilderness of hearts" to swoista kontynuacja debiutanckiego "Green Eyleen" i band dalej trzyma się stylistyki klasycznego heavy metalu z lat 80. To akurat dobra decyzja, bo już na debiucie band prezentował się okazale i dostarczał sporo frajdy. Tym razem jest tak samo, tylko że jest większa dawka przebojowości.

Nowy album ukazał się po 5 letniej przerwie, ale nic się tu nie zmienia. Wciąż kluczową rolę w muzyce tej grupy odgrywa wokalista i gitarzysta Perttu. Jego wokal nadaje całości odpowiedniego klimatu i przebojowości. Lata 80 czuć na każdym kroku i nie jest to żadna ujma dla zespołu. Płyty bardzo dobrze się słucha i nie ma tutaj miejsca na nudę.

Zawartość to przede wszystkim energiczny i przebojowy otwieracz "First morning - collapse" , w którym band czerpie garściami z NWOBHM. Szybko wpada w ucho "Wings drawn in our minds" i tutaj popisy gitarowe Perttu i Niko  są na wagę złota. Jest w nich finezja, lekkość i niezwykła energia. Oj dzieje się tutaj. Pełno tutaj perełek, a kolejna to bez wątpienia "Flying over tiprinth", w którym można odnaleźć echa Enforcer czy Iron maiden. Bardzo przypadł mi do gustu "Sisters", który przypomina dwa pierwsze krążki żelaznej dziewicy. Co za hit! Band bawi się konwencją lat 80 i dobrze się bawią i znakomicie to odzwierciedla "Tiger of snow". Całość wieńczy prosty i przebojowy "Wilderness of hearts".

Fiński Lord Fist gra prosty i przebojowy heavy metal w stylu lat 80 i to zdaje egzamin. Jak zwykle tworzą muzykę, która daje sporo frajdy i zaraża pozytywną energią. Masa chwytliwych melodii i przebojów, które zapadają w pamięci. Kolejny bardzo dobry album w ich wykonaniu, czyli pozycja obowiązkowa dla maniaków metalu z lat 80.

Ocena: 8.5/10
 

piątek, 20 listopada 2020

CRISTIANO FILIPPINIS FLAMES OF HEAVEN - The force Wtihin (2020)

Cristiano Filippini to włoski gitarzysta, który miał wizję jak nagrać album w którym dojdzie do skrzyżowania symfonicznego power metalu, melodyjnego metalu, hard rocka i nawet odrobiny Aor.  Jego pomysł został zrealizowany i "The force within" to rzeczywiście wydawnictwo, w którym udało się uchwycić piękno tak różnych gatunków muzycznych. Mając taką szatę graficzną i takie uzdolnione i doświadczone osoby z kręgu melodyjnego metalu to można działać cuda. Cristiano nie zmarnował swojej szansy i zdziałał faktycznie cuda na swoim debiutanckim krążku.

Okładka mówi nam, że szykuje się nam jakaś metalowa opera rodem z Timo Tollki Avalon i nie dajcie się zwieść. Więcej tutaj uświadczymy patentów wyjętych z twórczości Edguy, Dragonhammer, Stratovarius czy Rhapsody. Band bawi się konwencją i nie boi się oryginalnych rozwiązań i to zdaje egzamin. Ciekawe i nieco wyszukane pomysły dodają uroku i czynią ten album wyjątkowy. Masa tutaj przebojów, a za mocą tego krążka przemawia różnorodność, ale też talent muzyków. Jest basista Giorgio i perkusista Paolo, których znamy z Arthemis. Cristiano na gitarze wspiera Michele Vioni, którego znamy z Killing Touch. No i na wokalu obłędny Marco Pastorino, który grywał Secret Sphere. Zgrany team i to słychać, bowiem płyta jest zagrana z pomysłem i wszędzie słychać chemię.

Ach ten klimat lat 80 i te futurystyczne klawisze. Niby to kiczowate, a zarazem bardzo urokliwe.  Właśnie taki jest "the force within", który pełni rolę intra instrumentalnego. Ciarki mam przy przebojowym i pełnym energii "we fight for eternity" i tutaj słychać rozmach i pomysłowość gitarzysty. Melodyjny "Far Away" to ukłon dla melodyjnego metalu i hard rocka z lat 80.  Co za lekkość i dbałość o szczegółu. Tutaj band pokazuje swój potencjał i elastyczność. Band nas zabiera w rejony Aor przy okazji pięknego i nastrojowego "Always with you". Power metalowa stylistyka pojawia się w przebojowym "Lightning in the night" i to prawdziwa petarda. Wszystko jest tutaj idealne. Podniosłość i epickość to atuty melodyjnego "Moonlight Phanthom". Każdy utwór pokazuje jak wszechstronny jest band i z jaką łatwością tworzą ciekawe motywy. W "The angel and the faith" mamy rozbudowaną formułę i masę wciągających popisów gitarowych. To kolejna perełka na płycie.

Co za emocje, co za niezła dawka przebojowości i rozmachu. Słowo "debiut" brzmi jak żart w przypadku tej płyty. Band uchwycił to co najpiękniejsze w power metalu, ale też w melodyjnym metalu czy hard rocka.  Szok i nie dowierzanie, że można w dzisiejszych czasach nagrać taki szczery album, w którym band zaraża pozytywną energią. Płyta zrodzona przez fanów melodyjnego metalu dla fanów. Odpłynąłem przy tej płycie i wiem, że to jedna z najlepszych płyt roku 2020.

Ocena: 10/10


 

MEGATON SWORD - Blood hails steel - Steel hails fire (2020)


 Szwajcarski Megaton Sword to kolejna młoda kapela, która idzie w ślady takich kapel jak Visigoth, Manilla Road czy Omen. Ta młoda formacja choć działa od 2018r to już ma opracowany plan w jakim kierunku chce iść i już pokazują na swoim debiutanckim krążku "Blood Hails Steel - Steel hails fire" że grać potrafią.

Jeszcze troszkę brakuje do ideału i może nie wszystko wyszło perfekcyjnie, to jednak band potrafi nas oczarować szczerością i pomysłem na melodie. Nie boją się nawiązań do lat 80 i to stanowi urok ich debiutanckiego krążka. Ostoją tego zespołu jest wyrazisty i utalentowany wokalista Ozzy unchained, który buduje odpowiedni klimat i nadaje kompozycjom odpowiedni epicki wydźwięk.  Dobrze wypada też gitarzysta Chris the axe, który stawia na proste motywy. Czasami brakuje może nieco zadziorności, może nieco, ale broni ich klasyczny wydźwięk.

Jeśli chodzi o zawartość to podoba mi się tytułowy, w którym band nie boi się wykorzystać patenty running wild czy iron maiden. Mocna rzecz. Epickość wybrzmiewa w stonowanym "Verene", choć band bez wątpienia wypada lepiej w bardziej energicznym "In the black of night". Kolejny mocny utwór na płycie to "Wrestles", a uroku płycie dodaje klimatyczny "Crimson River".

.
Megaton Sword zalicza udany debiut i pokazuje że mają pomysł na swój styl. Póki co jest to solidne granie i daje sporo frajdy, jednak do ideału jeszcze trochę brakuje. Album jest troszkę nie równy i jego poważną wadą jest brak chwytliwych melodii, czy większej dawki przebojowości. Jednak mimo tych niedociągnięć warto dać im szansę.

Ocena: 6.5/10

czwartek, 19 listopada 2020

VOODOO CIRCLE - Locked and loaded (2021)


 Nie mogło być inaczej, w końcu spełniło się marzenie fanów Voodoo Circle i w końcu wróciło dwóch synów marnotrawnych. Wrócił do zespołu perkusista Kullman no i jedyny w swoim rodzaju David Readman. Ten band tak naprawdę błyszczy z Davidem i to z nim czuć ten klimat Whitesnake, Rainbow czy Deep Purple. W klasycznym składzie Voodoo Circle powraca  i nagrywa album "Locked and loaded", który ma premierę dopiero w 2021r, ale już teraz chcę się podzielić wrażeniami z odsłuchu.

Wraca stary dobry Voodoo Circle, który czaruje nas swoim pięknym klimatem i wyszukanymi aranżacjami, które przesiąknięte są latami 80. Nie dziwi mnie świetna forma muzyków, bo błyszczy zarówno David i fenomenalny jak zawsze  Alex Beyrodt, który wygrywa pomysłowe riffy i wciągające solówki. Wszystko zagrane jest z gracją i polotem. Nie ma tutaj miejsca na fuszerkę i chybione pomysły. Machina znowu działa tak jak powinno i na taki Voodoo Circle było czekać. Słychać nawiązania do początków tej grupy.

Okładka może jeszcze nic nie zdradza, ale zawartość to jest kwintesencja Voodoo Circle. Dopełnieniem tej płyty jest bez wątpienia mocne i zadziorne brzmienie, które idealnie pasuje do tego hard rockowego szaleństwa.

Idealny skład, znakomita forma muzyków i to przedkłada się na jakość zawartości. Otwarcie płyty mocnym "Flesh & Bone" to był świetny pomysł. Utwór pełen energii i nie brakuje w nim też pazura. To taki hołd dla Deep Purple czy Rainbow. Voodoo circle zawsze dbał o przebojowy aspekt płyty i tym razem tak samo jest. Jednym z takich hitów jest zadziorny "Wasting Time" i znów czuć piękno hard rocka lat 80. Dalej mamy nastrojowy i progresywny "Magic woman chile" w którym Alex daje niezły popis gitarowych. Solówki po prostu wciągają i sieją zniszczenie. Dość nie typowo brzmi "locked and loaded", który ma bawić swoją nieco komiczną formułą i zabawnymi riffami. Nieco inna kompozycja, ale też niesie pozytywną energię. Dużo elementów Whitesnake czy Deep purple można wyłapać w nieco bluesowym "Devil with an angel smile" i to jeden z najlepszych utworów na płycie. W takim "Straight for the heart" band pokazuje pazur i znów dostajemy mocny i wyrazisty riff. Alex cały czas błyszczy i zaskakuje pomysłowością. Znakomicie współgra on z głosem Davida. Pełen emocji i romantyzmu "Eyes full of tears"  potrafi wzruszyć pięknym wykonaniem i aranżacjami. Marszowy i nieco mroczny "Devils Cross" troszkę kojarzy mi się z Black sabbath z ery Tony Martina.  Rozbudowany i dojrzały kawałek, który pokazuje w jak świetnej formie jest band. Całość wieńczy piękna ballada w postaci "This song is for You". Magiczny kawałek, który łapie za serce.

Jest David Readman i jest klasyczny Voodoo Circle. Band błyszczy na tej płycie i znów wróciły piękne dźwięki, które zabierają słuchacza do pięknego świata hard rocka i melodyjnego metalu i Aor. Do świata, w którym nie brakuje wspomnień złotych czasów Whitesnake czy Deep Purple. Voodoo Circle to jeden z tych zespołów, które tak dzielnie grają taką piękną, klasyczną muzykę, która dzisiaj jest tak ciężko dostępna. Brawo Alex i David. Świetna robota ! Z resztą jak zawsze!

Ocena: 9/10

środa, 18 listopada 2020

EVIL WHIPLASH - Ancient Magical Spells (2020)

Jakby tak wymieszać wczesny Kreator, Slayer i Venom to dostaniemy to co obecnie gra kolumbijski Evil Whiplash. Band działa od 2004r i dorobił się trzech albumów, a "Ancient magical spells" to kwintesencja blackened thrash metalu. Evil Whiplash po prostu błyszczy na nowym albumie i pokazuje, że jest zespołem w którym drzemie ogromny potencjał.

Kluczową rolę w tej młodej kapeli odgrywa bez wątpienia Ruben "Evil Dozer" , który odpowiada za partie wokalne i za sferę gitarową. Drapieżny wokal nadaje muzyce zespołu agresywności i mrocznego klimatu. Przede wszystkim brawa dla Rubena za pomysłowe riffy i pełne energii i złożone solówki. To co wyprawia lider Evil Whiplash zasługuje na uznanie i owacje na stojąco. Utalentowany muzyk, który stawia na wciągające melodie i mocne riffy. Dopełnieniem tego mocnego wydawnictwa jest pełna grozy i tajemniczości okładka i przybrudzone brzmienie.
 
Klimat grozy można poczuć w zadziornym "Descending to Hell" i choć można wyłapać nutkę chaosu, to jest to urocze. Słychać echa wczesnego Kreator, ale nie tylko.  Band nie boi się korzystać z patentów heavy/speed metalowych. Dalej mamy pełen przebojowości "Primordial Destroyer" i band tutaj nie kryje swoich zamiłowań wczesną twórczością Kreator. Popisy gitarowe są zagrane z polotem i niezwykłą techniką. Co za moc ! W "Mystery of Fire" band pokazuje, że nie ma problemu z stworzeniem rozbudowanej kompozycji, w którym nie brakuje elementów heavy metalowych. Klasyczny heavy/speed metal dostajemy w rytmicznym "Demonio" z kolei "Lord of dead"  wyróżnia się energicznym i pomysłowym riffem. Troszkę progresywności mamy w rozbudowanym "Vudu Inspiration", a na sam koniec równie udany "Necromancia", w którym znowu jest pełno motywów heavy/speed metalowych, jak i thrash metalowych.

"Ancient Magical spells" to zgrabnie skonstruowany album. Mamy mieszankę thrash metalu i heavy/speed metalu i band pokazuje że świetnie się czuje w takiej stylistyce. Płyta jest poukładana i przemyślana i nie ma tutaj miejsca na nudę i chybione pomysły. Mroczny klimat, a do tego masa ciekawych riffów, a to wszystko sprawia że to kolejny warty uwagi album w tym roku.

Ocena: 8.5/10

poniedziałek, 16 listopada 2020

BLACK SOUL HORDE - Land of Demise (2020)


 Czy ktoś nadąża ostatnim wysypem naprawdę wyśmienitych płyt? Dla fanów heavy/power/speed/thrash metalu pojawiają się wyborne płyty z niesamowitym mrocznym klimatem, a przede wszystkim płyty z wysokiej jakości zawartością. To już nie tylko odgrzewane kotlety i wałkowanie w kółko tych samych motywów. Grecki Black Soul Horde stawia na mieszankę heavy metalu z lat 80 z nutką Nwobhm i speed metalu. W tym roku ta kapela wydała swój drugi album zatytułowany "Land of demise" i płyta jest jeszcze ciekawsza niż debiut. Ktoś powie, że to kolejna płyta z heavy metalem z lat 80 i nic nie wnoszący krążek. Niby nic nowego nie grają, ale ich pomysły na kawałki i mroczny klimat rodem z dark fantasy kupiły mnie od pierwszych dźwięków.

W kapeli drzemie ogromny potencjał i wcale tego nie kryją. To trio, które jest naprawdę uzdolnione. Mamy uzdolnionego Jima Kotsisa, który potrafi wykreować odpowiedni klimat dark fantasy. Jego głos najlepiej wypada w niskich rejestrach. Imponuje też współpraca gitarzystów, bo zarówno Costas i John dobrze się rozumieją. Panowie stawiają na pomysłowe motywy, na proste i zarazem zadziorne riffy. Dużo się dzieje w tej sferze i nie ma miejsca tu na nudę.

Płyta wyróżnia się mrocznym klimatem i pełną grozy okładką. Każdy aspekt tej płyty ma w sobie to coś, co pozwala zapamiętać ją na bardzo długo. Największy atut tej płyty to urozmaicona i dobrze wyważona zawartość. Klasyczne dźwięki dostajemy w zadziornym "Stone Giants" i można tutaj doszukać się elementów starego Judas Priest i band już na starcie błyszczy. Speed metalowa formuła zostaje wykorzystana w rozpędzonym "Into the Badlands" i właśnie w takiej stylizacji band najlepiej wypada. Klimat lat 80 w pełni został uchwycony w prostym i niezwykle przebojowym "A neverending journey". Hitów nie brakuje i cały czas band dostarcza nam chwytliwe kawałki, a "Soulships" wyróżnia się najbardziej z tych hitów. Wszystko za sprawą hard rockowej maniery. W podobnych klimatach utrzymany jest rytmiczny "Lord of all darkness", czy mroczniejszy "Iron Will".

"Land of Demise" to bardzo udany album, który zabiera nas w rejony heavy/speed metalu. Zabawa jest przednia, a band pokazuje, że zna się narzeczy i potrafi stworzyć album światowej klasy. Album wyróżnia się mrocznym feelingiem i niezwykłą przebojowością. Band pokazuje, że dobrze czuje się w takich klimatach i choć nie ma tutaj nic oryginalnego to band potrafi oczarować szczerością i pomysłowością. Muzyka stworzona przez fanów heavy/speed metalu lat 80 dla fanów takiej muzyki. Płyta warta grzechu i już nie mogę się doczekać dalszych losów tej kapeli.

Ocena: 9/10

niedziela, 15 listopada 2020

WARNING SIGN - Path to destruction (2020)

"Path to Destruction" to nie kolejna thrash metalowa łupanina, która nic ciekawego nie wnosi. Tym razem dostajemy ciekawą mieszankę heavy/power i thrash metalu. Brawa dla kanadyjskiego Warning Sign, który tak dobrze sobie poradził z mieszaniem tych gatunków. Efekt naprawdę powala, bo dostajemy dobrze wyważony materiał, który przemyca z każdego gatunku po troszkę. Cieszy fakt, że panowie w swojej muzyce oddają hołd dla takich kapel jak Megadeth,Vicious Rumors, Anthrax, czy Riot.
 
Kapela odrobiła zadanie domowe i zadbała o detale, począwszy od klimatycznej okładki, a kończąc na przybrudzonym brzmieniu, który przypomina nam o latach 90. W kapeli furorę robi Maxim, który odpowiada za wokal. Jego głos jest mocny i wyrazisty, a taki idealnie pasuje do takiego grania. Jednak bliżej mu do wokalistów heavy/power metalowych niż thrash metalowych. Kawał dobrej roboty robi duet gitarowy tworzony przez Oliviera i Maxima. Panowie stawiają na mocne riffy i złożone solówki, a nie brakuje im też pomysłowości i przebojowości.

"Redemption" to znakomite otarcie płyty i od razu słychać z czym mamy do czynienia. Band prezentuje się jeszcze lepiej niż na debiucie. Jest ogień, przebojowości, a solówki wgniatają w fotel. Mieszankę Accept, Judas Priest i Vicious Rumors dostajemy w zadziornym 'Broken and Bare" i brzmi to obłędnie.Klasyczny wydźwięk "Hand of Fate" to taki hołd dla heavy metalu z lat 80. Wszystko brzmi tak jak powinno. Band nie zwalnia i dostarcza nam kolejny killer w postaci "Escape". Band ma smykałkę do tworzenia hitów  i przykładem tego jest chwytliwy "Path to destruction". Ciekawie wypada też marszowy, rozbudowany "Heavy Lies the crown", w którym można doszukać się elementów Black Sabbath.

Zabawa przy tej muzyce jest przednia i band zaraża tą pozytywną energię. "Path to destruction" to znakomita mieszanka heavy/power i thrash metalu. Band imponuje pomysłowością i ciekawymi aranżacjami. Warning Sign pokazuje się jako dojrzały zespół, który wie czego chce. Jedna z ciekawszych płyt roku 2020.

Ocena: 9/10

GARAGEDAYS - Something Black (2020)


 W 2005 r w Austrii narodził się band o nazwie Garagedays, który w tym roku wydał swój czwarty album zatytułowany "Something Black". To płyta skierowana do fanów "Jugulator" Judas Priest, czarnego albumu Metaliki, ale też fanów Beyond Fear, czy Iced Earth. Tak więc każdy kto lubi heavy metal z elementami thrash metalu ten się odnajdzie na nowej płycie tej kapeli.

W tej kapeli kluczową rolę odgrywa wokalista Marco Kern, który momentami przypomina Tima Rippera Owensa czy Jamesa Hetfielda. Za partie gitarowe odpowiada Rene i Marco. Nie ma w nich jakiejś świeżości, nie ma oryginalności. Jest za to solidnie i z pazurem, a to czyni ten album na swój sposób atrakcyjny.

Pomówmy o zawartości. Dobrze zaczyna się to wydawnictwo bo od zadziornego "Back in Line" i już słychać potencjał tej formacji. Band przyspiesza w dynamicznym "Something Black" i tutaj dużo dobrego się dzieje. Słychać, że Garagedays wie co chce grać i robi to dobrze. Jest pazur, jest przebojowość i klasyczny wydźwięk. Echa "Jugulatora" słychać w ponurym i ciężkim "And Again" i nawet styl śpiewania Marco przypomina Tima z tamtego krążka.Nieco band zwalnia w marszowym "Out of control" i tutaj kapela pokazuje się z nieco innej strony. Ballada "My own Way" brzmi jak nastrojowa ballada, która stworzyła Metalika podczas "Black album". Klimat i aranżacje są tutaj niemal identycznie. Sama jakość też nie wiele gorsza. Coś z power metalu i coś z Iced earth można usłyszeć w agresywnym "The calling" i to jeden z mocniejszych punktów tej płyty. Echa Metaliki mamy znów w balladzie "To my soul" i znów brawa dla zespołu za tak wzorowe odzwierciedlenie stylu "Black album". W podobnym stylu utrzymany jest zamykający "The walking dead".

Garagedays nie tworzy muzyki odkrywczej i nie nagrywa może czegoś idealnego. Jednak co by nie pisać o nowy krążku, to trzeba przyznać, że nagrali album bardzo dobry. To wydawnictwo z pazurem, nutką przebojowości i ciekawymi melodiami, które zabierają nas w znane nam rejony. Udana próba nawiązania do czasów "Black album" Metaliki i "Jugulator" Judas Priest. Zabawa przednia.

Ocena: 8/10

ACCUSER - Accuser (2020)

Niemiecki Accuser wrócił na dobre i od 2010r nieustannie wydają nowe płyty i każda z nich trzyma poziom. Band nic nie musi udowadniać, bo to światowej klasy zespół, który od lat sieje zniszczenie w thrash metalu. Muzycznie Accuser zawsze mi się kojarzył z Grinder, Deathrow, Exumer czy Razor i nic się nie zmienia. Lata lecą, a band dalej jest wierny thrash metalowi i w tym roku przyszedł czas na kolejne dzieło w ich dyskografii. "Accuser" to płyta, która w moim odczuciu jest o wiele mocniejsza niż ich ostatnie dzieła. Tak band odpala prawdziwą petardę.

Okładka taka typowa dla bandu i nie wiele tak naprawdę mówi. Inaczej ma się sprawa brzmienie, które jest brudne i brutalne, a to nadaje mocy gitarom. W składzie pojawia się ponownie Rene, który był już w różnych etapach tej kapeli. Tym razem dostajemy naprawdę przemyślany album, który jest z jednej strony brutalny, zadziorny i pełen agresji, a z drugiej strony przebojowy i bardzo melodyjny. Accuser znalazł złoty środek i bierze przykład z ostatnich płyt Sodom, czy Kreator.

Otwieracz zawsze ogrywa ważną rolę, to dzięki niemu wyrabiamy sobie pierwsze wrażenie o płycie. Tutaj mamy strzał w dziesiątkę, bowiem "Misled obedience" to killer i jeden z najlepszych utworów Accuser jakie stworzył w ostatniej dekadzie. Jest tutaj wszystko, od mrocznego klimatu, aż po mocny riff. Znakomicie wypada również techniczny i rozpędzony "Phanthom Graves". Znów band stawia na pomysłowy riff i chwytliwe melodie, a to zdaje egzamin.Ciekawie zaczyna się klimatyczny "Temple of All". W tym kawałku band wykorzystuje tutaj elementy heavy metalowe i robi to bardzo umiejętnie. Band również błyszczy w pokręconym i melodyjnym "Lux in tenebris" i znów nie ma się do czego przyczepić. Nie brakuje killerów na płycie i kolejny znakomity kąsek na płycie to złowieszczy "Rethink" i znów band pokazuje jak idealnie dopracował to wszystko od strony technicznej.Podobne emocje wywołuje rozpędzony "Contamination", w którym band mocno przypomina twórczość Sodom czy Kreator. Całość zamyka heavy metalowy "Urgent".

Accuser nie zawiódł swoich fanów, a wręcz przeciwnie pozytywnie zaskoczył i nagrał album przemyślane i bardzo energiczny. Nie brakuje ciekawych melodii i mocnych riffów, a band po raz kolejny pokazuje że wciąż grają thrash metal na wysokim poziomie. "Accuser" bije ostatnie płyty i śmiało można mówić o jednym z tych najlepszych.

Ocena: 9/10
 

METAL DETEKTOR - The battle of Daytona (2020)


 Włoski Metal Detektor po 12 latach przerwy wraca z swoim drugim wydawnictwem. "The battle of daytona" to płyta skierowana do fanów klasycznego metalu, ale też tych którzy nie pogardzą hard'n heavy. Band serwuje nam solidną muzykę, która czerpie z lat 80, a najwięcej z twórczości Iron Maiden, Judas Priest, Accept czy Dokken. Płyta może nie powala na kolana, ale tragedii też nie ma.

Słabym punktem tej kapeli jak dla mnie jest mało wyrazisty wokalista J.P hell, który ma zbyt łagodną manierę do takiego grania. Od strony technicznej też jego wokal nie zachwyca. Maurizo i Yuri jako duet gitarowy wypada całkiem przyzwoicie. Dzięki nim utwory są proste i osadzone w latach 80. Nie ma jakiś oryginalnych pomysłów czy jakiś mocnych riffów, ale od  strony instrumentalnej nowy album się broni. Kapela działa na scenie muzycznej od 20 lat i jakoś nie słychać tego doświadczenia.

Rytmiczny i nieco hard rockowy "Speed Fever" to przykład solidnego grania i band się broni. Więcej przebojowości dostajemy w energicznym "The battle of Daytona" i tutaj band brzmi znacznie korzystniej. Dalej mamy rozbudowany "Colossus" i znów mamy popis gitarzystów i dostajemy chwytliwe i wciągające partie gitarowe. Czuć klimat lat 80 i to jest w tym kawałku urocze. Metal Detektor dobrze czuje się w szybszym graniu i potwierdza to udany "Boots on the ground". Prosty i zadziorny "Stone idol" ma ciekawe partie gitarowe, ale brakuje tutaj troszkę mocy i pazura. Na sam koniec band zostawia nam również stonowany i nieco nijaki "The siege master".

"The battle of daytona" to solidna porcja klasycznego metalu z nutką hard rocka. Brakuje ostatecznego szlifu, nieco ciekawszych kompozycji. Sam poziom też co najwyżej średni i ewidentnie brakuje wyraźnych hitów. Płytę można przesłuchać, ale nie zapada w pamięci.

Ocena: 5.5/10

sobota, 14 listopada 2020

SHADOW TRIBE - Reality unveiled (2020)

 


Kimmo Perämäki to jeden z tych fińskich wokalistów, który dał się nam poznać w takich kapelach jak Spellwitch, czy Celesty. Jego styl śpiewania przypomina Kiske czy Koltipelto, tak więc potrafi powalić techniką, a także ciepłą barwą śpiewania. W tym roku Kimmo powraca do nas z nowym bandem i jest to Shadow Tribe, który tworzy muzykę z pogranicza progresywnego metalu i melodyjnego metalu. "Reality unveiled" to debiut tej formacji i niestety, ale nie robi takiej furory jak choćby Spellwitch.


Problem tkwi w tym, że Shadow Tribe tworzy muzyką, która jest ciężko strawna i brakuje w tym nieco gracji i przebojowości. Mam wrażenie, że ta płyta powstała troszkę na siłę i bez pomysłu na styl. Kimmo to uzdolniony wokalista, ale tutaj też jakoś nie błyszczy. Bardzo mylny jest otwieracz, który daje nam do zrozumienia że szykuje się album z radosnym power metalem z pewnymi echami Helloween czy Stratovarius. Tak "Splinters of heaven" to znakomity utwór, w którym jest energia i przebojowość. Szkoda, że cały album taki nie jest. Progresywność pojawia się "Chrystaromency", ale jest to jeszcze zagrane z pomysłem i band się broni. Kolejny przebój na płycie to melodyjny "Headstrong" i tutaj mamy powtórkę z otwieracza. Schody zaczynają się przy stonowanym "Speck of sawdust", który jest nijaki i bez ikry. Dobrze wypada szybszy "A world taken hostage" w którym dostajemy melodyjny riff i nieco troszkę więcej elementów power metalu. Całość zamyka klimatyczny "Stolen Fate", choć i tutaj brakuje ostatecznego szlifu.


Nie wiele zostaje w pamięci z odsłuchu tej płyty. Taka jest szara rzeczywistość i troszkę szkoda, bo bywają ciekawe momenty, ale za mało ich. Głównej problemem Shadow Tribe jest brak pomysłów na riffy, na melodie i wszystkie jest zagrane bez jakiejś ikry. Średniej klasy melodyjny metal, tak można póki co opisać debiut Shadow Tribe. Nie skreślam ich jeszcze i sprawdzę ich w przyszłości czy coś się poprawiło.


Ocena; 4.5/10







piątek, 13 listopada 2020

TIMESCALE - Axiom (2020)

"Axiom" to kolejny debiut tego roku w kategorii heavy/power metalu. To propozycja od kapeli, którą tworzy muzycy z Brazylii i Stanów Zjednoczonych. Warto wspomnieć, że Timescale działa od 2018r i w ich muzyce można wyłapać coś z Angra, Fates Warning, czy Queensryche, ale to nie wszystko. Band stara się brzmieć współcześnie, nowocześnie i zadziornie. Może to nie jest płyta, która namiesza w tegorocznych zestawieniach, ale band pokazuje się z bardzo dobrej strony i napawa optymizmem jeśli chodzi o przyszłość tej kapeli.

Duży plus należy dać zespołowi za klimatyczną i dość oryginalną okładkę. Do tego dochodzi udany sound, który nadaje całości nowoczesnego wymiaru i głębi. Dobra robota panowie, a i materiał jest dojrzały i przemyślany. Szkoda, że czasami riffy są nieco ospałe i gdzieś ulatuje przebojowość. Troszkę nie równy materiał psuje ostateczny efekt. Co by nie pisać o tej płycie to i tak trzeba oddać Timescale, że się starają i pokazują że grać potrafią i to nie tak źle jak mogłoby się wydawać. Najbardziej doświadczony jest tutaj wokalista Leonel Silva, który znakomicie sprawdza się w niskich rejestrach, ale i w wysokich dobrze sobie radzi. Ma talent i pasuje do takiego grania.

Z płyty na wyróżnienie zasługuje melodyjny i zadziorny "Come with me" i tutaj słychać echa Stratovarius, ale nie tylko. Partie klawiszowe nadają kawałkowi klimatu i progresywnego feelingu. Wokal Leonala czasami przypomina mi głos Bruce;a i słychać to w przebojowym "Only the fools". Dalej mamy stonowany i nieco mroczniejszy "leave it all behind" i tutaj na myśl przychodzi mi choćby taki lords of black. Mamy też klimatyczny "Still alive", który przemyca epickie patenty. Wszystko pięknie, tylko szkoda że tak mało tutaj power metal. Dominuje tu nowoczesny, melodyjny heavy metal.

Potencjał w tej kapeli bez wątpienia jest i band potrafi stworzyć klimatyczny, melodyjny, a przede wszystkim nowoczesny heavy metal, który potrafi oczarować słuchacza. Brakuje mi tutaj nieco przebojowości, nieco power metalowego pazura.  Czas pokaże, czy ta kapela jeszcze czymś nas zaskoczy.

Ocena: 6/10
 

BURNOUT GRANNY'S - Feeling to Rock (2020)


 Dzisiaj premierę ma nowy album Ac/Dc, ale warto też zwrócić na inny album z podobną muzyką. Mowa austriackim Burnout Grannys. Band właśnie wydał swój debiutancki krążek i tak jak pełno jest kopii Ac/Dc z ery Bony Scotta, tak Burnout Granny's bierze się za wczesny okres Briana Johnson. Nie ma w tym za grosz oryginalności, ale pomysłowości im nie da się odmówić. Muzyka zagrana prosto z serca i do tego panowie są wierni oryginałowi. Nie brakuje hitu i drapieżności, a to sprawia że "feeling to rock" to nie lada gratka dla fanów Ac/Dc.

Gdzie tkwi urok tej młodej formacji? Na pewno w specyficznym wokalu Christopha  Berneckera, który pod wieloma względami przypomina głos Briana Johnsona. Jest ten pazur, ten odpowiedni hard rockowy feeling. W tej całej układance znaczące rolę odgrywają gitarzyści i zarówno Tobias, jak i Mathias idą prostą sprawdzoną drogą, którą wydeptał Angus i Malcom Yound dawno temu. Niby nie grają niczego odkrywczego, ale grają na luzie i kładąc duży nacisk na przebojowość. Właśnie o to chodzi w takim graniu.

Ryk silnika i ruszamy prosto w hard rockowy świat Burnout Granny's i "Feeling to rock" to 100 % Ac/Dc i to takiego z początku lat 80. Brzmi to nadzwyczaj dobrze i jest w tym większa przebojowość niż na nowym albumie Ac/Dc. Czasy "Back in Black" można usłyszeć w zadziornym i niezwykle przebojowym "Rock'n roll rising". Jest energia i prawdziwa zabawa patentami Ac/Dc. Nie brakuje też killerów na płycie z szybszym tempem i jednym z nich jest "Back to hell". Jest pazur i duch dawnych płyt Ac/Dc. W porównaniu z nowym Ac/Dc to muszę przyznać, że na tej płycie riffy są bardzo chwytliwe i gdzieś w tym wszystkim jest klasyczny ac/dc. "Big booms" to kolejny mocny kawałek z szalonymi solówkami i prawdziwą hard rockową jazdą bez trzymanki. Bardzo dobrze wypada też zadziorny i pełen energii "Pretty Girl". Band sieje zniszczenie w singlowy "This is rock;n roll", a czasy Bona Scotta przypomina w nieco bluesowym "Money for hell".

Burnout grannys może nie ma takiej siły Ac/Dc ani tej klasy, ale to dopiero ich debiut i póki co można śmiało stwierdzić, że grać potrafią i robią to bardzo dobrze. Muszę przyznać, że lepiej się bawiłem przy tej płycie niż przy nowym Ac/Dc. Tutaj materiał jest lekki, przyjemny, a przede wszystkim bardzo przebojowy, a o to przecież chodzi. Gorąco polecam! Kopia nie zawsze oznacza coś gorsze, a czasem można się nieźle zaskoczyć.

Ocena: 7.5/10

czwartek, 12 listopada 2020

WARFECT - Spectre of Devastation (2020)


 Cóż za piękna okładka. Jest uchwycony klimat grozy i tajemniczości. Od razu widać, ze stoi za tym dziełem Andreas Maschall. Tym razem nie jest to okładka płyty z kręgu heavy czy power metalu, a thrash metalu. Jakoś styczności z zespołem Warfect nie miałem przyjemności, ale widząc tą okładkę stwierdziłem, że czas to zmienić.  "Spectre of devastation" to hołd dla najlepszych wydawnictw Kreator czy Sodom. Jednym słowem jest to płyta, której nie można przegapić.

Okładka piękna i jedna z najlepszych jakie widziałem w tym roku, ale i sama muzyka jaką prezentuje Warfect jest wysokich lotów.  Wszystko za sprawą doświadczenia zespołu, pomysłowości muzyków czy wyszkolenia technicznego.  Rozpędzona sekcja rytmiczna jest tutaj niczym naoliwiona maszyna i jest nie do zatrzymania. Co za moc, za agresja. W zespole można bardzo łatwo wytypować lidera, którym jest Fredrik Wester. Słychać, że jest utalentowanym wokalistą i gitarzystą, a dźwięki które wygrywa są zagrane z polotem i pazurem. Dba o to, żeby materiał brzmiał współcześnie, ale i też zarazem klasycznie. Efekt końcowy powala i nie ma tutaj mowy o jakimś chaotycznym zespole, co nie wie co chce grać. Warfect idzie w ślady Kreator, czy Sodom i niczym nie ustępują tym wielkim zespołom.

Płytę otwiera melodyjne intro w postaci "Spectre of Devastation" i czuć od pierwszych sekund, że szykuje się coś wielkiego.  Szybko band daje popis swoich umiejętności i "Pestilance" to kwintesencja technicznego thrash metalu. Co za brutalność i energia! Jeszcze szybszy i agresywniejszy w swojej konstrukcji jest "Rat King". Czyste szaleństwo i Warfect pokazuje, że jest zespołem z górnej półki. Nieco band zwalnia w zadziornym i urozmaiconym "Hail Caesar", w którym Fredrik daje popis pomysłowych i wciągających solówek.  O ciarki przyprawia też nieco bardziej heavy metalowy "Into the fray" i tutaj nie brakuje skojarzeń z Sodom. Nawet 6 minutowy "Colossal Terror" pokazuje, że kapela z łatwością potrafi stworzyć dojrzały i rozbudowany utwór, który nie nudzi, a wręcz przeciwnie rozrywa słuchacza na strzępy. Mocne partie basu rozpoczynają finałowy "Dawn of the red" i to kolejny killer na płycie.

Miłość od pierwszego dźwięku. Tak mogę opisać swoją przygodę z "Spectre of Devastation". Znakomita jazda bez trzymanki i tak powinien brzmieć rasowy thrash metal. Pozycja obowiązkowa dla fanów Sodom, czy Kreator. Prawdziwa perełka!

Ocena: 9.5/10

środa, 11 listopada 2020

LUCID DREAMING - The chronicles part III (2020)


 Niemiecki Lucid Dreaming znów kusi ciekawą listą gości i po raz trzeci zabiera nas w rejony solidnego heavy/power metalu. Ten projekt muzyczny działa od 2012r i zrodził się on w głowie Tilla Oberbobela, którego dobrze znamy z grania w Elvenpath.  "The chronicles pt 3" to jak nazwa wskazuje już 3 wydawnictwo tej formacji, który ukazał się w tym roku. Obyło się bez niespodzianki, bowiem dostajemy to co na poprzednich płytach.

Okładka robi wrażenie i potrafi oczarować magicznym klimatem. Szkoda, że materiał nie robi takiej furory. Dobrze się słucha tej płyty, ale daleko jest od totalnego zniszczenia. Problem tkwi że riffy są oklepane i do bólu wtórne. Najgorsze jest to, że utwory są obdarte z przebojowości i całość jest toporna. Te problemy zostały uchwycone w "Born from the river" czy w stonowanym "Open Wide the gate". Najlepiej wypada "From thread to  pattern", w którym swoim głosem niszczy Elisa C Martin, którą dobrze znamy z twórczości Dark Moor. Utwór bardzo nastrojowy, a przede wszystkim przemyca patenty starego Dark moor. Podobne emocje wzbudza zadziorny i przebojowy "All or nothing". W końcu mamy wyrazisty utwór, który utrzymany jest w stylizacji power metalu. Na finał mamy rozbudowany i pełen rozmachu "The mirror". Troszkę za długi, troszkę chaotyczny, ale ma kilka ciekawych motywów.

Markę Lucid Dreaming można kojarzyć, ale to wciąż projekt muzyczny bardzo niszowy i mało kogo zainteresuje. Jakość też pozostawia sporo do życzenia. Ciekawa lista gości i kilka przebłysków to za mało, żeby stworzyć album godny uwagi. Płyta na raz i lepiej poświęcić czas na lepsze wydawnictwa.

Ocena: 5/10

STALKER -Black Majk Terror (2020)


 Komuś marzy się powrót do czasów debiutanckiego Kreator czy Slayer?  Stalker, który pochodzi z Nowej Zelandii to młoda kapela, która działa od 2016r i to żywy dowód na to, że faktycznie można wrócić do czasów debiutu Kreator czy Slayer. Band dokłada wiele starań, żeby pod względem stylistyki i aranżacji zbliżyć się do tamtych kultowych płyt. Ta sztuka wychodzi im znakomicie i "Black Majk Terror" brzmi jak zaginiony klasyk z początku lat 80.

Band tworzy trzech uzdolnionych muzyków i każdy z nich odgrywa kluczową rolę. Na pochwały zasługuje basista i wokalista Daif, który swoim wokalem nasuwa namyśl faktycznie debiut Kreator czy Slayer. Jego wokal jest zadziorny i taki surowy. Ta nieco chaotyczna maniera idealnie pasuje do tego co band gra. No i jest jeszcze utalentowany gitarzysta Chris, który daje niezły popis swoich umiejętności. Stawia on na szybkie partie gitarowe, na dynamikę i pazur, a przede wszystkim na klasyczny wydźwięk. To zdaje egzamin i w efekcie dostajemy prawdziwą petardę.

Czy można lepiej zacząć album niż agresywnego "Of steel and fire", który rzeczywiście przypomina wcześniej wspomniany debiut Kreator. Jest ta surowość, ta brutalność i energia. Tytułowy "Black Majk Terror" potrafi oczarować klimatem i nutką tajemniczości. Band nie zwalnia i wręcz przyspiesza w "Sentenced to Death". Prawdziwa jazda bez trzymanki. Niby płyta utrzymana jest w jednym tempie, ale  nie jest to wada, kiedy na całość składają się takie killery jak "Stalker". Panowie zaskakują swoją pomysłowością i wciągającymi aranżacjami. Wystarczy wsłuchać się w rozpędzony "Demolition" i tutaj band dewastuje. Troszkę spokoju mamy w klimatycznym "The Cross"  , a na koniec dostajemy "Intruder", który idealnie podsumowuje całość.

Wybierając "Black majk Terror" tak naprawdę wybieramy jakość i klasyczne połączenie speed i thrash metalu. Stalker błyszczy na tym albumie i słychać, że ich muzyka pochodzi prosto z serca. Kopalnia killerów i przykład że można stworzyć wydawnictwo osadzone w muzyce wczesnego Kreator czy Slayer!

Ocena: 9.5/10

wtorek, 10 listopada 2020

IRON MASK - Master of masters (2020)


 "Diabolica" to jest jeden z najlepszych albumów belgijskiej formacji Iron Mask. To kwintesencja stylu nie tylko Iron Mask, ale też samego Dushana. Ten album w pełni definiuje to co wyróżnia Dushana na tle innych gitarzystów, to album który oddaje to co najlepsze w neoklasycznym power metalu. Szkoda, że Diego Valdez który wymiatał na tamtym wydawnictwie już nie jest wokalistą Iron mask, ale już przywykłem do tego że Dushan często zmienia frontmanów .  Po 4 latach przerwy przyszedł czas na nowe wydawnictwo zatytułowane "Master of masters". To pierwszy album z nowym wokalistą tj Mikem Slembrouckem.

Wytwórnia Afm Records jak zawsze zapewniła dobrą promocję albumu, a to jest też ważne. Płyta od strony technicznej została przygotowana bez zarzutów. Jest moc, pazur i duch starych płyt Iron mask, a to jest dobry znak. Troszkę nie do końca mi pasuje Mike w roli wokalisty. Dushan przyćmiewa go na każdym kroku, a tutaj trzeba wyrazistego wokalisty. Sam album w niektórych momentach przypomina najlepsze dokonania tej formacji, ale czasami też jest grania z czasów Marka Boalsa i pojawiają się elementy hard rockowe. Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie zwolnienia i elementy komercyjne, które nieco psują ostateczny efekt.

Mowa choćby o takim "A mother loved blue" który mimo pięknych popisów gitarowych Dushana jest troszkę zbyt komercyjnym w swoim wydźwięku. Jednak mimo pewnych słabszych momentów płyta trzyma wysoki poziom i najlepsze są te wycieczki w rejony dwóch pierwszych płyt, które są dla mnie szczytowym osiągnięciem Dushana. Otwieracz "Never kiss the ring" to utwór, który swoją gracją, aranżacjami i stylem mocno przypomina czasy "Hordes of the Brave" czy "Revenge is my name". Dobrze znany "Tree of the world" potrafi zauroczyć swoim epickim rozmachem i podniosłym głównym motywem. Znów słychać echa pierwszych płyt Dushana. Mamy też hard rockowy "Revolution Rise" i słychać w końcu Olivera Hertmenna, który występuje na płycie w roli gości. Trzeba przyznać, że jego wokal jest bardziej wyrazisty niż Mike'a. Solidny kawałek, ale brakuje mi tutaj czego.  "One againts all" to kolejny utwór, które mnie nieco męczy rockowym feelingiem. Dalej mamy killer w postaci "Nothing Lasts Forever", który przypomina najlepsze dzieła Dushana. Jest energia, jest power i pazur. Same popisy gitarowe przyprawiają o dreszcze. Szkoda, że cały album nie jest utrzymany w takiej stylizacji. Spokojniejszy "Dance with the beast" potrafi oczarować swoim podniosłym refrenem i ciekawym gościnnym udziałem Olivera Hertmenna. Jego wsparcie wokalne robi tutaj dobrą robotę. Niby nieco stonowany utwór, a potrafi oczarować swoim magicznym feelingiem. Znakomicie wypada rozpędzony i pełen power metalu "Wild and lethal", czy też "me and the only". Całość zamyka majestatyczny i marszowy "Master of masters", w którym roi się od pomysłowych i wciągających solówek Dushana. Kolejny raz daje nam popis swojego geniuszu.

Nie ma mowy o powtórce z "Diabolica", nie ma też mowy o najlepszym albumie Dushana, ale Iron Mask to jeden z tych zespołów który nie zawodzi i nigdy nie wydał słabego albumu. Tak też jest i tym razem. "Master of masters" to dojrzały i przemyślany album, który tym razem miał przypomnieć nam o pierwszych wydawnictwach Iron Mask. Przede wszystkim płyta ma sporo killerów, sporo power metalu i nie brakuje wysokiej klasy przebojów. Dushan znów błyszczy i po raz kolejny udowadnia że jest geniuszem. Szkoda, że na albumie pojawiły się nieco słabsze momenty, ale na szczęście jest ich mało i nie mają większego wpływu na ostateczny wydźwięk tego krążka. Tej premiery w grudniu nie można przegapić!

Ocena: 9/10