czwartek, 19 grudnia 2013

STRYPER - No More hell To Pay (2013)

Heavy metal zawsze jest skojarzony z tematyką o szatanie, mrocznych siłach, o życiu czy o wojnie, ale czy możecie sobie wyobrazić tematykę chrześcijańską jako przesłanie kapeli metalowej? Jeszcze że nie i przez długi czas byłem sceptycznie nastawiony do tego rodzaju mieszanki, ale gdy zobaczyłem okładkę nowego albumu amerykańskiej formacji Stryper zatytułowanego „No more Hell To Pay” to stwierdziłem że warto dać szanse i przekonać się o sile tego materiału.

Tematyka chrześcijańska jest tutaj obecna i nie trzeba tutaj trzeba być katolikiem żeby o tym się przekonać. Wystarczy odpalić „Jesus is just alright” czy „Water Into Wine”, które pokazuję że mimo określonej tematyki kawałków jest wszystko to co potrzeba nam w solidnym heavy metalu. Jest wokalista, który umie śpiewać technicznie i z werwą, mamy solidną sekcję rytmiczną, która nadaję utworom dynamiki. Na uwagę zasługuję również gitarzysta Oz Fox, który płynnie przechodzi między kompozycjami wolnymi, bardziej rockowymi pokroju „Revelation” przez spokojne kawałki jak „The One” aż po heavy metalowe petardy jak „Saved By Love”. Nie można w żaden sposób narzekać na monotonność czy nie dopracowanie ze strony muzyków, zwłaszcza gitarzysty. Doświadczenie muzyków odegrało tutaj nie małą rolę, bo to przedłożyło się na to że materiał jest solidny i bez jakiś zbędnych wypełniaczy. Wolny „No More hell To Pay” mimo swojej konstrukcji potrafi zapaść w pamięci, a jeśli chodzi o konstrukcję to z pewnością wyróżnia się nieco marszowy „Marching Into The Battle”. Całość zamyka kolejny hicior w postaci „Renewed” i o dziwo płyta zostawia po sobie dobre wrażenie.

Na czym polega sztuczka Stryper? Przede wszystkim wiedzą jak sprzedać tematykę chrześcijańską bez kiczu, bez zbędnego pitolenia i tworzenia dziwnych kompozycji. Udało im się zachować tradycyjny wydźwięk heavy metalu zakorzenionego w latach 80 i nawet od strony brzmieniowej gdzieś starano się to uzyskać. Kawał solidnego heavy metalu, który mimo chrześcijańskiej tematyki warto znać.


Ocena: 6.5/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz