poniedziałek, 1 lipca 2013

EXPIRED - Certain Death (2011)

W ostatnim czasie narodziło się wiele kapel thrash metalowych i wiele z nich to właściwie niczym się nie wyróżniające średniej klasy zespoły. Grać potrafią, ale swoją wtórnością i stylem nie potrafią wyjść poza strefę przeciętności. Takich kapel jest pełno i jedną z nich jest włoski Expired założony w 2005 roku. Na ich koncie jest póki co demo i mini album w postaci „Certain death” i na bazie tego można wyciągnąć takie a nie inne wnioski.

Pod wieloma względami Expired na mini albumie wypada dobrze, nawet bardzo dobrze. Soczyste, nieco surowe brzmienie, ostry wokal Marca Pinto i dynamiczna sekcja rytmiczna. Nawet ciężko na początku przyczepić się do tego co wygrywają gitarzyści. Wynika to oczywiście z tego, że całość spełnia kryteria thrash metalowego grania. Ostry riffy, ciężar i bezkompromisowość są tutaj nieodzownym elementem. Niestety mimo thrash metalowego wydźwięku i nawiązaniu do lat 80/90 i takich kapel jak Exodus, Metallica czy Annihilator, to jednak całość brzmi przeciętnie. Wynika to z jakości utworów jakie znalazły się na mini albumie. Dość dobrze wypada „(M)ass Media” , który jest agresywną petardą, jednak ileż już się takich utworów słyszało w całym swoim życiu? Oj dużo. Podobne odczucia wywołuje „T.Q.M.”, który jest w podobnej stylistyce utrzymany. Więcej przebojowości można wychwycić w „Oblivious”, jednak i tutaj brakuje elementu zaskoczenia. Zaś zamykający „Wasure” to dłuższy utwór, który też nie wzbudza większych emocji.

Choć to tylko mini album, to jednak wcale nie zachęca do dalszego interesowania się tym włoskim zespołem. Grać potrafią thrash metal, jednak poziom i styl nie należy do atrakcyjnych. Płyta skierowana do zagorzałych fanów tego gatunku.

Ocena: 4/10

P.s Recenzja przeznaczona dla magazynu Hmp

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz