czwartek, 9 stycznia 2014

BESEGRA - Infortunium EP (2013)

Czy w brutalnym thrash metalu jest miejsce na progresywność? Czy jest miejsce na wariację na temat heavy metalu i melodyjnych partii gitarowych? Czy można pozwolić sobie na elementy death metalu? Słuchając debiutanckiego mini albumu kanadyjskiej formacji Besegra o tytule „Infortunium” można stwierdzić, że można to wszystko upchnąć w thrash metalu, pytanie tylko z jakim skutkiem?

Mieszanka gatunkowa dość niebezpieczna i próba zmieszania tyle patentów mogła skończyć się tragicznie. Na szczęście młoda formacja poradziła sobie i udało się jej uciec przez chaosem. Stylistyka nie jest skomplikowana, ale banalna też. Zespół stawia na urozmaicenie, zaskoczenie, a jednocześnie chce oddać to co najlepsze w gatunku. Ostre riffy wygrywane przez Zacha i Trevora są tutaj jakby podstawą całej płyty i to one przesadziły o atrakcyjności tej płyty. Z jednej strony jest agresja, dynamika i cała thrash metalowa motoryka, a z drugiej progresywne urozmaicenie i melodyjność godna heavy metalowych produkcji. Znakomicie te cechy i połączenie dwóch światów oddaje energiczny „ The Beast Submits”, który zaliczam do tych najlepszych utwór na płycie. Besegra to nie tylko znakomite popisy gitarowe, ale też znakomity wokal Maxa Warwicka, który swoim death metalowym wokalem nadaje odpowiedniej agresji kompozycjom. Ma technikę i moc, a to jest to czego potrzeba takim kompozycjom jak „Division”. Zespół imponuje i zaskakuje na każdym kroku, ale najbardziej zapadaja w pamięci momenty, w których zespół kładzie większy nacisk na melodyjność i heavy metalowy charakter. Słuchając takiego „This Is What Killers Are Made Of „ czy „Open Arms” można odnieść wrażenie że kapela na pomysł na siebie i swój styl. Brakowało kapeli, która by się zdecydowała taki styl wykreować i by się w tym nie pogubiła.

Bardzo miła niespodzianka jeśli chodzi o rok 2013. Nie wiele młodych kapel grających thrash metal mnie tak zaciekawiło jak Besegra. Jest potencjał, jest zapał i zgrany zespoły. Nic tylko wydać debiutancki album i podbijać rynek muzyczny. Polecam posłuchać póki co „Infortunium” bo to kawał porządnego thrash metalowego łojenia.

Ocena:8/10


P.s podziękowania dla Vlada Nowajczyka za udostępnienie materiału

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz