piątek, 3 stycznia 2014

MASON - Warhead (2013)

„Australijska wersja dawnej Metalliki” tak można by określić jednym zwrotem młody zespół o nazwie Mason. Formacja powstała stosunkowo nie dawno bo 2009 roku, ale mimo tego potrafi grać na wysokim poziomie, tak jakby w ogóle nie debiutowali w tym roku tj 2013, a w latach 80. „Warhead” miał premierę w sierpniu, ale ta płyta to nie sezonowe zauroczenie , a coś więcej.

Skojarzenia z Metalliką są słyszalne, ale o bezczelnym kopiowaniu nie ma mowy. Otwierający „Alarum” już podsuwa kilka takich muzycznych powiązań, choć to tylko instrumentalny utwór. Podobny sposób konstruowania melodii i konstrukcji kompozycji. Nacisk na melodii też bym powiązał z Metaliką. Większość z tych skojarzeń mogą być naciągane, dla tego podam wam główny argument powiązania Mason z Metaliką a jest nim Jimmy Benson. Wokalista i zarazem gitarzysta kapeli brzmi jak James Hetfield i to jest spory atut tej młodej formacji. Słuchając „Imprisoned” można nawet odnieść złudne wrażenie, że w głośnikach leci utwór Metaliki. Jimmy i drugi gitarzysta Chris zabierają nas w podróż pełną emocji, w której jest balansowanie na granicy agresji i melodyjności. Znakomicie udało im się połączyć heavy metal z thrash metal tworząc atrakcyjną mieszankę. Mamy szybkie solówki, agresywne riffy, sporo dynamiki i technicznego podejścia, a wszystko zagrane z pomysłem. Wystarczy posłuchać takich petard jak „Product Of Hate” czy „Ways Of The Weak”. Mocnym atutem jest urozmaicony materiał i wystarczy posłuchać wolniejszego „Lost It All” czy mrocznego „Veangence” by się o tym przekonać. Wszystko w dodatku osadzone w ciężkim, soczystym brzmienie, a całość ozdabia klimatyczna i krwista okładka.

Płyta niczym się nie wyróżniająca, a jednak zapadająca w pamięci. Mając charyzmatycznego i mocnego wokalistę i zgrany zespół, który potrafi dostarczyć agresji i dobrych melodii to wydaje się nie takie trudne do wykonania. Mason skupił moją uwagę i chętnie przyjrzę się ich karierze. Fani thrash metalu, brać i słuchać Mason!


Ocena: 8/10

P.s Podziękowania dla Vlada Nowajczyka za udostępnienie materiału

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz