czwartek, 15 listopada 2012

EXPLICIT HATE - A view of the Other Side (1988)

Brazylia przede wszystkim kojarzy mi się z power metalem, czy takim heavy metalem, gdzie występują specyficzni wokaliści o umiejętności śpiewania w wysokich rejestrach. I ostatnio nastąpiła pewna konsternacja, kiedy to odpaliłem jedyny album zespołu EXPLICIT HATE, który stylistycznie i właściwie pod względem agresji, dynamiki, zadziorności zaliczyłbym do sceny amerykańskiej, czy też niemieckiej, a tutaj przeżyłem lekkie zaskoczenie.

Bo o to EXPLICIT HATE to kapela pochodząca z Rio de Janeiro, który został założony w 1985 roku przez braci Gus i Rod Santoro, a w roku 1987 do składu dołączyli Christian Schumacher i Victor Kelly. W takim o to składzie zespół przystąpił do pracy nad debiutanckim albumem „A View Of the Other Side”, który jednocześnie jest ich jedynym albumem jaki wydali, a szkoda bo potencjał w nich był ogromny. Lider grupy Gus Santaro jak przystało na lidera decydował o wszystkim, że cała uwaga skupiała się na nim. Dlaczego? Bo pełnił rolę wokalisty i to takiego z prawdziwego zdarzenia, takiego które odzwierciedla to co najlepsze w thrash metalu, czyli brutalność, agresja, zadziorność, lekkie przybrudzenie i to jest właśnie to. Nie ma komercji, nie ma jakiegoś pitolenia, łagodnego charakteru, oj nie. Również Gus jako gitarzysta stawia na podobne cechy, na agresję, lekki brud, brutalność, bez kompromisowość i grając w duecie z Alexem Kafferem można usłyszeć jak znakomicie się obaj gitarzyści uzupełniają i wygrywają energiczne, elektryzujące, pełne agresji i dynamiki partie gitarowe, a solówki to prawdziwa uczta dla uszu. Mając takich muzyków, mając taką dynamiczną sekcję rytmiczną, takich utalentowanych gitarzystów i zapadającego w pamięci wokalisty można naprawdę wiele zdziałać i słychać to na debiutanckim albumie, gdzie brazylijska formacja przypomina stylistycznie nieco SLAYER, KREATOR, czy GRINDER, a nawet miejscami MORBID SAINT. Choć przypomina dokonania tych kapel to jednak trzeba przyznać, że EXPLICIT HATE ma swój styl, ma swój pomysł na granie i trzeba przyznać, że znakomicie została połączana agresja i melodyjność.

Utalentowani muzycy, ciekawy styl to tylko część zalet debiutanckiego albumu „ A View Of The Other Side”, bo przecież jest to album, który pod każdym względem jest dopracowany i dopieszczonym, a jedynie nieco okładka może zmylić swoją prostotą i kiczem. Obok muzyków warto wspomnieć o tym, że brzmienie jest dość mroczne, agresywne i nieco brudne, a więc można standard thrash metalowych albumów i kto lubi produkcje MORBID SAINT, SLAYER czy wczesne KREATOR ten polubi album Brazylijskiej formacji od pierwszych dźwięków, a równy, energiczny, złowieszczy, melodyjny materiał sprawia, że EXPLICTIC HATE słucha się z wielkim zaangażowaniem. Materiał jest zwarty, dynamiczny i agresywny, co z pewnością sprawia że się słucha się tego jeszcze zwiększą lekkością. Każda z 7 kompozycji jest atrakcja i zapadająca w pamięci. Jak nie docenić agresje i połamane melodie w otwierającym „Invasion From Inside” , urozmaicenie, nieco progresywne zacięcie w „The Mirror” i te zaloty pod KREATOR, zwolnienia i klimat w „The Other Side”, zadziorność, ciekawą linię melodyjną w „No Life”, melodyjność i przebojowość w „Insanity Future”, agresję czy tez dynamikę w „Suicidal Mankind” i nawet najwolniejszy „The Trip”, który jest instrumentalnym kawałkiem również kryje w sobie piękno.

Bo wydaniu takiego genialnego albumu jakim jest „A View Of The Other Side” aż ciężko uwierzyć, że kapela nie zyskała większej sławy, że nie nagrała nic nowego, bo potencjał był ogromny i mieli szanse zwojować świat, jednak nie było im to dane i po nagraniu tego debiutanckiego albumu się rozpadli. Kapela, która nagrała znakomity debiut pełen agresji, melodyjności, album, które znakomicie definiuje gatunek thrash metal odrodził się w 2009 roku i teraz trzeba czekać na nowy krążek, który mam nadzieję że się ukaże w niedalekiej przyszłości. Jeden z najlepszych albumów thrash metalowych jakie słyszałem i polecam każdemu fanowi thrash metalu!

Ocena: 10/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz