sobota, 6 października 2012

ATTACK - Danger In The air (1984)

Znaczącą rolę w niemieckiej sceny heavy metalowej w latach 80 odegrał zespół o nazwie ATTACK. Jedna z tych kapel, która obok takiego STORMWITCH czy HELLOWEEN stworzyła podwaliny pod europejski power metal, jednak ATTACK jest dość wyjątkowym zespołem. Dlaczego? Zespół nie patrzał się co inny robili i postanowił dać coś od siebie dla gatunku, stworzyć własny styl i choć można wychwycić wpływ takich kapel jak IRON MAIDEN, DOKKEN, RATT, czy też coś pokroju DEEP PURPLE za sprawą klimatycznych partii klawiszowych i finezyjnych solówek to jednak ATTACK brzmi wyjątkowo i nie można mówić o kopiowaniu. Nie jest to drugi HELLOWEEN, drugi IRON MAIDEN, to jest po prostu ATTACK, zespół który powstał w 1983 roku i świetnie sobie radził w latach 80/90 i w 1984 roku ukazał się debiutancki album „Danger In The Air”. Jeżeli się szuka człowieka odpowiedzialnego za sukces tego albumu, za sławę tej kapeli to Rick Wakeman jest bez wątpienia tą osobą. Na debiutanckim albumie zagrał niektóre partie perkusyjne, gitarowe, a przede wszystkim partie basowe oraz wokalne. Jako basista tworzy dobre tło, tworzy klimat, podobnie jest z wokalem. Może jest nieco mało zadziorny, mało ostry, to jednak technika, specyfika maniera Ricka sprawia że nie można zapomnieć tego co się słuchało. Jednak należy pamiętać że sukces debiutanckiego albumu oraz kapeli ATTACK to nie tylko klimatyczny wokal Ricka oraz jego talent kompozytorski. To również dynamiczna, przesiąknięta momentami hard rockiem, NWOBHM perkusja oraz klimatyczne, melodyjne partie gitarowe wygrywane przez zgrany duet Engelke/Hammer, którzy stawiają na dynamikę, melodyjność, energiczność, rytmiczność, przebojowość, zróżnicowanie, lekkość, szaleństwo i radość z muzyki i te cechy wyraźnie są wyeksponowane w dynamiczny, rozpędzonym, szybkim „Lonesome Rock;n Roller”, w którym jest coś z melodic metalu, power metalu i coś z hard rocka. Co ciekawe styl ATTACK polega również na klimatycznych lekkich partiach klawiszowych, które sprawiają że taki „Stoneway No 3” czy też „The Parade” zyskuje na chwytliwości, przebojowości i lekkości. Kolejne przeboje, które chodzą za człowiek wciągu dnia.

Jak przystało na niemiecką formację mamy dopieszczone, czyste brzmienie, mamy masę przebojów i właściwie materiał to kolejny mocny punkt programu. Otwierający „Danger In The air” z klimatycznymi partiami klawiszowymi oraz energicznym riffem, zadziorny „The Dragon From the Hill” z przebojowym refrenem, czy też w końcu przepiękna i zapadająca w pamięci ballada” Sunday Morning” , która stała się szybko jednym z bardziej znanych utworów kapeli stanowią trzon tej płyty i najlepsze kompozycje na tym krążku, co wcale nie oznacza, że reszta jest słaba. Należy wspomnieć także o lekkim „The Trees” z balladowym wstępem, czy zamykającym „When Demon Flies” gdzie jest dość nie typowy motyw i ciekawie rozplanowana sekcja rytmiczna i jeśli ktoś kocha zadziorność i taneczny motyw to jest to coś dla niego.

ATTACK to klasyka niemieckiej sceny heavy metalowej, a „Danger In The Air” które jest bardzo dobrym albumem tej formacji jest tego znakomitym dowodem. Choć sporo rzeczy mogą kojarzyć się z różnymi zespołami, to jednak kapela stworzyła własny styl i trzeba przyznać, że to słychać. Album wypchany przebojami i masą ciekawych melodii, rozwiązań, nie sposób dostrzec tego dopracowania i zadbania o każdy szczegół. Bardzo udany debiut, który należy znać! Coś dla fanów melodyjnego metalu, hard rocka czy też power metalu.

Ocena: 8.5/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz