środa, 26 czerwca 2013

MAGNUS KARLSSON'S FREE FALL - Magnus Karlsson's Free Fall (2013)

39 lat na karku, masa zespołów godnych uwagi, rozpoznawalny własny styl to coś co czyni Magnusa Karlssona jednym z bardziej znanych i doświadczonych gitarzystów heavy metalowego światka. Ostatnio Magnus dał się zapamiętać za sprawą albumu Primal Fear, solowego albumu Sheepersa, czy też projektu Kiske/ Somerville. W tym roku Magnus postawił na swój pierwszy solowy album pod szyldem Magnus Karlsson Free Fall i tak samo został zatytułowany debiutancki krążek. Biorąc pod uwagę inne płyty nagrane pod jakimś projektem, to z pewnością to wydawnictwo wypada najlepiej.

Składa się na to wiele części składowych. Z pewnością nieźli goście odgrywają tutaj znaczącą rolę. Mamy tutaj Russella Allena, Ralfa Scheepersa, Ricka Altziego, Marka Boalsa i wiele innych znanych muzyków. Soczyste brzmienie, tworzące odpowiedni klimat, który jest przesiąknięty nutką tajemniczości. Jednak nie jest to istota tego albumu. Tutaj wszystko skupia się wokół popisów gitarowych Magnusa, które cechują się melodyjnością, finezją i dbałością techniczną. Jest w tym wszystkim agresja, przebojowość, a także zróżnicowanie. Mamy hard rockowe kompozycje jak choćby „Free Fall” z progresywnym zacięciem, bardziej power metalowe co słychać w takim „Higher” czy melodyjnym „Us Againts The World”. Jednak urozmaicenie na tej płycie nie zna granic. Znajdziemy tutaj bowiem lekkie, melodyjne kompozycje będące na pograniczu melodyjnego metalu i hard rocka. Przykładem tego jest „Heading Out” czy „Fighting”. Właściwie każda kompozycja jest dopracowana i solidna.

W swojej kategorii jest to ciekawa pozycja. Dobrze wybrani goście, klimatyczne, finezyjne popisy gitarowe i niezła dawka melodyjnego grania, w którym nie brakuje rockowego feelingu. Nie można tego przegapić, zwłaszcza jeśli jest się fanem talentu Magnusa Karlssona. Najciekawszy tegoroczny projekt póki co.

Ocena: 8/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz