niedziela, 16 czerwca 2013

BLYND - Punishment Unfolds (2012)

Nie na co dzień ma się do czynienia z cypryjskim heavy metalem. Co z tamtego rejonu przykuwa uwagę to z pewnością kapela Blynd i ich drugi album „Punishment Unfolds”. Główną tego przyczyną jest fakt, że ta cypryjska formacja łączy heavy metal z thrash metalem. Na tym połączeniu nie poprzestają, bowiem wykorzystują elementy death metalu czy muzyki zaliczanej do metalcore. Założony w 2003 roku Blynd ma na swoim koncie już dwa albumy i zdążył wypracować swój styl, w którym słychać elementy takich zespołów jak Pantera, Slayer, Lamb Of God czy Machine Head. Płyta skierowana jest do fanów nowoczesnego metalu.

Jednym z głównych atutów tej płyty to właśnie brutalność i agresywność, która czyni ten album bardziej zadziornym. By doszukać się potwierdzeń tej cechy nie trzeba daleko szukać. Wystarczy się w słuchać w to co wygrywa duet George/ Din. Tutaj nie ma mowy o partiach gitarowych przesiąkniętych finezją, techniką, polotem czy niezwykłą melodyjnością. Nacisk głównie został położony na nowoczesne brzmienie i agresję. „Arrival of the Gods” to utwór, który dość szybko zdradza czego można się spodziewać po całym albumie. Dość szybka sekcja rytmiczna, brutalny wokal Andreasa, który nasuwa death metal czy metalcore to cechy, które szybko się ujawniają. Nie robi to większego wrażenie, bo słyszało się lepsze rzeczy w tej dziedzinie. „As Punishment Unfolds” to kolejny dowód, że Blynd to kapela która gra prosto, agresywnie i nie ma zamiaru wciskać kitu, że jest inaczej. Choć materiał jest monotonny na dłuższą metę i pozbawiony killerów, to jednak warto zwrócić uwagę na melodyjny „The Chosen Few” czy agresywny „Divine Conspiracy”, który potwierdza thrash metalowe oblicze zespołu, które dominuje na tym wydawnictwie.

Brutalność i nowoczesne brzmienie to czasami za mało, żeby stworzyć album godny uwagi. Nie inaczej jest w przypadku „Punishment Unfolds”. Mocne brzmienie i agresja to jedyne atuty tej płyty. Resztę należy przemilczeć.

Ocena: 3/10

P.s Recenzja przeznaczona dla magazynu HMP

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz