środa, 26 czerwca 2013

HAVOK - Unnatural Selection (2013)

Amerykański zespół Havok dał się już poznać jako kapela, która chce odtworzyć thrash metal lat 80/90. Choć działają od 2004 roku to jednak dali się już poznać słuchaczom jako formacja, który zna się na swojej robocie. Havok ma na swoim koncie 3 albumy, z czego ostatni zatytułowany „Unnatural Selection” właśnie trafia na półki sklepów.

Już patrząc na frontową okładkę można przewidzieć co usłyszymy na płycie tego zespołu. Agresywny, dynamiczny, melodyjny i przesiąknięty latami 80/90 thrash metal. Tak też się dzieję, bo zawartość tutaj jest tak samo interesująca co okładka. Przede wszystkim imponuje pomysłowość muzyków, zwłaszcza w sferze kompozytorstwa i aranżacji. Mimo że słychać wpływy Exodus, Megadeth, Anthrax, czy Overkill, to jednak Havok stara się też dać coś z siebie. Na pewno takim smaczkiem Havok jest zastosowanie elementów speed metalu, a nawet Nwobhm w niektórych przypadkach. Najlepszym przykładem wykorzystanie tych patentów jest choćby cover Black Sabbath „Children Of the Grave”. Na wyjątkowość zespołu składa się również David Sanchez, którego wokal jest ostry, ale przesiąknięty punkowym feelingiem. Momentami brzmi jak Mark z Death Angel i słychać to dość wyraźnie w takim „ It's True”. Nowy album to właściwie niezłe przedstawienie sekcji rytmicznej, a zwłaszcza perkusisty Pete'a Webbera. W takim „Unnatural Selection” można na własnej skórze poczuć moc tego instrumentu i jaką ważną rolę odgrywa. Aby w pełni oddać charakter lat 80,90 stworzono odpowiednie brzmienie, który cechuje się agresją, surowością i naturalnością, a to wszystko współgra z zawartością. Otwierający „Im the state”, energiczny „Give Me Liberty... Or Give Me Death” czy „Living Nightmare” to świetne przykłady mocnego thrash metalu. W takiej formule zespół czuje się po prostu świetnie i taki żywiołowy agresywny thrash metal zawsze jest w cenie. Nie brakuje też bardziej heavy metalowych kompozycji, czego przykładem jest „Worse than war”.

Havok to jedna z najlepszych młodych formacji jeśli chodzi o thrash metal i nowy album znakomicie potwierdza formę zespołu. Kto lubi thrash metal przesiąknięty latami 80,90 powinien zapoznać się z tym wydawnictwem na pewno nie pożałuje.


Ocena: 8.5/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz